, 25 Nisan 2017
Bursa'nın en güzel köyü burası

14682

Bursa'nın en güzel köyü burası!

Bursa'ya gezmeye gidip de Babasultan köyünü görmediysen, Geyikli Baba'nın makamını ziyaret etmediysen, buz gibi sularından içmediysen bir şeyler eksik kalmış demektir.

İlgili Yazılar
Bursa nın kaderi de diğerleri ile aynı
Bursa’nın kaderi de diğerleri ile aynı

Bizde restorasyon kavramının yerine meremmetçilik kavramı kullanılırmış. Peki kime denir meremmetçi?
14/06/2012 08:08
Para düşkünleri neler okuduğunu biliyor mu
Para düşkünleri neler okuduğunu biliyor mu?

Avni Günaydın, Bursa’da kültür üzerine düşünüyor, yazıyor. Kendisiyle bir söyleşi yaptık.
02/08/2012 14:02
İnce Ruhlu ve Güzellik Müptelası İnsanların Şehri Bursa
İnce Ruhlu ve Güzellik Müptelası İnsanların Şehri: Bursa

''Bursa’nın, Allah vergisi doğal güzelliğini Türk zevk-i selimi ile taçlandırmış bir şehir olarak, Süheyl Ünver gibi ince ruhlu ve güzellik müptelası bir zat-ı şerifi etkilemiş olmasına şaşmamak gerek...'' Yasemin Dutoğlu, Hoca'nın 'Bursa Defterleri'ne değindi.
03/12/2016 13:01
Konserve Fabrikasından Yazma Eserler Kütüphanesine
Konserve Fabrikasından Yazma Eserler Kütüphanesine

Bursa İnebey Yazma Eser Kütüphanesi'nde geçtiğimiz günlerde yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katıldığı Yazma Eserler Çalıştayı düzenlendi. Meryem Şeyma Karaca etkinlikten notlarını aktarıyor.
01/05/2016 09:09
Yeni misafirleri için mütevazı bir Bursa rehberi
Yeni misafirleri için mütevazı bir Bursa rehberi

Dünya Bizim yazarlarıyla, bulundukları şehirlere dönük küçük çaplı, 'rehber' niteliğinde bir dizi söyleşi yapalım dedik. Bursa'ya dair sorularımızı Fikri Özçelikçi yanıtladı.
13/09/2015 12:12
Rol Modelleriyle Şehirlerin Ruhu Bursa
Rol Modelleriyle Şehirlerin Ruhu: Bursa

İyi ve kaliteli bir organizasyonla, hemen olmasa bile beş-on sene içerisinde, tüm dünyada Emir Sultan'la anılan bir Bursa, Süleyman Çelebi ile anılan bir Bursa çok uzak değil... Ahmet Serin yazdı..
17/11/2014 16:04

Bursa'nın Kestel İlçesine bağlı şirin bir köy olan Babasultan köyünün, 1927 yılında Şeriyye Sicilleri’nde nüfusunun 738 olduğu geçmektedir. Şimdilerde 1200 nüfusa sahip olan bu köyde geçim ziraatla sağlanıyor. Su damlasa dere olur bu bereketli topraklarda, güneş açsa çiçek olur, dağ hapşursa hasat...

Babasultan köyü, Kestel, Bursa
(+)

Oluklardan akıp giden su israf olur mu?

Verimli ve alımlı bir yer yani. Köy kahvesinin önünde oturan kasketli amcaların bakışları, “ülen bunlar da mı turist acaba?” diyormuşcasına dikiliverir üzerine insanın. Tam o kahvenin önünden de küçük küçük sular akar gider. Dağın ötesinden selamlar getiren bu küçük dereciklerin üzerine minik minik köprüler yapılmıştır. Zıplayarak geçmeyesiniz diye bu ince tavrı sergileyen köy halkına teşekkür etmek gelir insanın içinden. Oluklardan boşanan suya hiç israf diye bakmazsınız burada. Vardır onun gideceği, hikmetine vesile olacağı bir canlı.

Geyikli Baba, Babasultan köyü, Kestel, Bursa
(+)

Bu köyde öyle şeylerden bahsedilmektedir ki, oturup tek tek dinleseniz bıkmazsınız. Köyde türbesi bulunan Geyikli Baba’dan bahseder herkes. Osmanlı Devleti'nin kuruluş döneminden kalma bu sima hem derviş hem gazidir yerel halk için. Geyiklerle gezip dolaşmasından değil de, sırtında bir deve postu taşıması nedeniyle bu lakabı almış olmasına ihtimal verirler. Yûnus Emre'ye ait bir manzumede isminin Hasan diye geçtiği söylenir. Bursalı İsmail Beliğ ise, isminin Ulvi Baba olduğunu kaydeder.

Geyikli Baba ve Orhan Gazi arasında nasıl bir ilişki vardı?

Geyikli Baba'nın aslen Azerbaycan'dan geldiği bilinir. Müritleriyle birlikte İnegöl çevresine yerleşmiştir. Menkıbelerde bahsedildiğine göre müritleriyle birlikte Bursa'nın fethine katıldığı kayda geçmiştir. Bu gibi bir kaç fethe daha katıldığını anlatan bu menkıbeler Kızıl Kilise'nin fethine katıldığından da bahsetmektedir. Bazı rivayetler de Geyikli Baba'nın Orhan Gazi ve yakınlarıyla sıkı ilişkileri olduğuna işaret etmektedir. Aman ne fark edecekse... Turgut Alp, Orhan Gazi'ye ondan çok bahsetmiş ve Orhan Gazi de kendisini menkıbelerini dinlemek üzere huzuruna davet etmiştir.

Babasultan köyü, Kestel, Bursa
(+)

Aynı rivayet Orhan Gazi'nin İnegöl'ü ona bağışlamak istediğinden de bahsetmektedir. Ancak Geyikli Baba bunu kabul etmemiş, dervişleri için bir zaviye inşâsından öteye gitmemiştir. “Bizim gayemiz Allah'ın rızasını kazanmaktır. Siz bu arazileri fakir ailelere dağıtırsanız daha büyük bir hayır işlemiş olursunuz.” diyerek de ne yapmaya çalıştığını vurgulamıştır.

Birçok farklı rivayet söz konusu bu diyaloglar hakkında. Kimisi Orhan Gazi'nin Turgut Alp'ı araya sokarak Geyikli Baba'dan dua almaya çalıştığını rivayet eder. Bunun için çeşitli yollara başvurduğu söylenir. Geyikli Baba'ya, “Elinle gösterdiğin, gözünle gördüğün yerleri sana bahşedeyim.” der. Ancak Geyikli Baba, “Ben yalnızca müritlerim için bir yer istiyorum, gerisi halkın ve onların sahibi olan Hakk'ındır” diyerek teklifini reddeder.

Babasultan köyü, Kestel, Bursa
(+)

Ziyaret edilesi

Babasultan köyü, tarihindeki bu iz ve bereketli topraklarıyla ün salmış bir köydür. Kapı önlerinde oturan teyzeleri, top oynarken “Abla bi çaksana be!” diyen çocukların samimiyeti ve bize her meyve hasatında kasa kasa meyve gönderen aile dostlarıyla... Her şeyiyle büsbütün bir memleket ocağıdır.

 

Öznur Balık, “Bursa'ya yolu düşenlerin muhakkak uğraması tavsiye edilir. Ne aç bırakılırsınız ne de gülücüksüz...” dedi

Yorum
selam babasultan halkı
tahir avcı
köyümüz güzel fakat yolları biraz düzenlense daha iyi olur SLM LAR İYİ CALISMALAR HAYIRLI GÜNLER
10/06/2012, 13:30
mrb
:))))
girkere gitmis olabilirsin ama ne kotulusunu gordun orasınn cok guzel koy aman gitme zaten ....
19/11/2010, 22:49
o köy
küskün
o köye birdefa gittim töbe bidaha gitmem
22/09/2010, 19:30
Bursa'nın Güzel KÖyleri Çoktur.
Yasin DOĞRU
Bursa'nın en güzel köyü Baba Sultan'dır dersek yanlış olur. Bursa'nın güzel köyleri o kadar çoktur ki; Baba Sultan da onlardan biridir. Örneğin; Osmangazi İlçesine bağlı Seferi Işıklar köyü -ki rahmetli Annemin köyüdür- de onlardan biridir. Orada da yine Orhan Gazi'nin arkadaşlarından (ki Şeyh Edebalı ahfadından olduğu söylenir) Gözcü Mahmut'un türbesi bulunmaktadır. Baba Sultan'ın reklamı çok yapılıyor diye Bursa'nın en güzel köyü demek diğer köylere haksızlık olur. Selamlarımla...
22/09/2010, 12:06
psikoljik sıkıntılar
hasan sadme
için bu köyün havası baba sultanın türbesini ziyaret ediniz bil mücerreb sabittir ki bu konularda faydalıdır.
21/09/2010, 14:11
rica
öznur balık
ALLAH razı olsun...
21/09/2010, 13:14
Teşekkür
Esad Eseoğlu
Hoş, sıkmayıcı bir çalışma. Teşekkürler.
20/09/2010, 12:36

İlgili Konular
Bursa /