, 18 Haziran 2018
Şehri şehir yapan iktisadi hayatın düzenidir

6531

Şehri şehir yapan iktisadi hayatın düzenidir

Meslekler ehlinin elinde ise, iktisadi hayat da güven veren şekilde ve ahlak üzere yürüyorsa o şehir gül bahçesine döner. Cihad Meriç yazdı..

İlgili Yazılar
Fütüvvet nedir Fütüvvet ehli kimdir
Fütüvvet nedir? Fütüvvet ehli kimdir?

Fütüvvet nedir bilinmez bir devirde yaşamak artık fütüvvetle yeryüzüne açılanların çocuklarına dokunmuyor bile!
18/10/2010 15:03
Ahi kaynaklarında hangi kadınlar baciyandan
Ahi kaynaklarında hangi kadınlar baciyandan?

Yusuf Turan Günaydın, Uluslar arası Ahilik Sempozyumu’nda ahi kaynaklarında adı geçen kadınlarla ilgili bir tebliğ sundu..
12/10/2012 15:03
Ahilik Donmuş Bir Yapı Değildir Günümüze de Uyarlanabilir
Ahilik Donmuş Bir Yapı Değildir; Günümüze de Uyarlanabilir

''Ahilik ve fütüvvet yapıları içinde, bugün ve yarın da kullanılabilecek teorik ve pratik yönleri olan önemli değerler mevcuttur. Mesleki hayat içinde meslek ahlakı denen konu her devirde olduğu gibi bugün de büyük önem taşımaktadır. Geçmişte atalarımız mesleki ahlak konusunu bu tür organizasyonlar içinde sağlamaya çalışmışlardır.'' Erhan Erken yazdı.
09/11/2016 14:02
Karatay Üniversitesi Ahilik Dersini Müfredata Koydu
Karatay Üniversitesi Ahilik Dersini Müfredata Koydu

Ahilik geleneği üzerine çalışan biri olarak, Karatay Üniversitesi'nin 'Ahilik ve Meslek Ahlakı' dersini müfredata koyması beni ziyadesiyle sevindirdi. Cihad Meriç yazdı.
09/04/2016 08:08
Ahi kardeş demek helal lokma demek video
Ahi, kardeş demek, helal lokma demek (video)

Ahîlik, dürüstlük, sevgi, dostluk, yardımlaşma ve hoşgörünün sanatla birleşmesi. Selçuklu ve Osmanlı'dan miras kalan bu geleneğin yaşatılması için 27 yıldır Ahilik Haftası düzenleniyor.
30/09/2014 11:11
Külliye insan hayatını dolduran bir tasarımdır
Külliye, insan hayatını dolduran bir tasarımdır

Geleceği iyilik adına inşa etmek istiyorsak insan ve şehir modellerimiz olmalı. Öncelikle kendi kadim medeniyetimizden faydalanarak, yeni ihtiyaçlarla güncellenmiş, yarına kalacak şehirler kurmalıyız. Cihad Meriç yazdı..
04/06/2014 16:04

Bir Ahilik haftasının daha sonuna geldik. Kutlamalar yapıldı, şed kuşanma törenleri yapıldı. Ahilik kültürüne gönül vermiş bir kaç iyi adam etkinliklere öncülük etti. Kurumsal olarak İstanbul Ticaret Odası'na, Ahilik Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı'na ve destek veren tüm kuruluşlara teşekkür ediyoruz.

Ahilik geleneğine gönül vermiş biri olarak, içinde “ahilik” kelimesi geçen her şey dikkatimi çekiyor. Nasip oldu, Ahilik Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı'nın İTO'nun desteğiyle düzenlediği Ahilik haftası etkinliklerinin sonuncusuna katıldım. Güzel bir kaç musiki eseri dinledik, Mısır Çarşısı'nda yürüyerek dua noktasında ahi duası yaptık. Ahi babamızı dinledik, şed kuşanma merasimini izledik. En son ahi helvası ve şerbeti etkinliğin lezzeti oldu. Ahiler çarşısını da unutmamak gerekir; taş baskı, hat, ebru, dericilik atölyeleri geleneğin altını çizmesi açısından ayrıca önemli.

Cuma günü işletme koordinatörlük günüm. Önce işletmeleri ziyaret ettim, staj gören öğrencilerimizin durumunu izledim. Sonra ahilik törenine gelince birden kafamda gündüz çalışan, akşam ahi evinde ders yapan talebeler ve muallim ahiler canlandı. Şimdi neden olmasın. Bu değer bizim ve zamanın şartlarıyla tekrar yaşanabilir ki ben yaşadığımı hissettim.

Benim bu yazıdan esas muradım etkinliği anlatmak değil. Ahilik üç yüz altmış beş gün hayatımıza nasıl dahil olabilir, bunu sesli düşünmek. Daha önceki bir yazımda belirttiğim bakış açısına, nasip miktarı dil döndükçe bir kaç kelam daha eklemek.

Esnaf belki topyekün kültür üretmez; fakat topyekün kültüre destek verebilir

Şehir esnafları ile güzeldir. Siz bir beldeye girdiğinizde önce neye dikkat edersiniz bilemem; ben esnafına bakarım, tabii ki kalmışsa! O'nun hayatı, insana yaklaşımı neredeyse beldenin tüm profilini verir. İstanbul'un fethinde anlatılan hikaye süs olsun diye baş kıssa olarak anlatılmaz. Hani şu siftah yapan esnafın müşteriyi yani velinimetini yan komşuya göndermesini konu edinen meşhur hikaye! Aslında fethi nasip eden o hikaye değil midir?

Şehri şehir yapan iktisadi ve mesleki hayatın düzenidir. Meslekler ehlinin elinde ise, iktisadi hayat da güven veren şekilde ve ahlak üzere yürüyorsa o şehir gül bahçesine döner.

Esnaf belki topyekün kültür üretmez; fakat topyekün kültüre destek verebilir. Belki hepsi medreseye gidemez; fakat medresenin özgür yaşamasını, ilmin hür kafalarda yeşermesini onlar sağlar.

Şimdi bile öyle değil mi? O büyük(!) işler yapan büyük(!) cemaatler büyük sanayicilerin desteğiyle değil, küçük esnafın desteğiyle büyük oldular ve hâlâ tam anlayamasalar da onlar sayesinde Rabbimizin rahmetiyle yaşıyorlar. İhracatı yapan, istihdamın büyük kısmını omuzlayan, vergisini veren yine küçük ve orta işyeri sahipleridir.

Bugün iktisadi hayatta düzen istiyorsak öncelik olarak büyük holdinglerin değil küçük işletme sahiplerinin dertlerine sahip çıkmak zorundayız. İktisadi hayatta ihtiyacımız olan küçüğün birlik gücünü yükseltmek ve desteklemektir. İyi esnafların bir araya gelmesine vesile olarak, yeri geldiğinde onlara liderlik yaparak iktisadi hayatın düzene girmesine katkı sağlayabiliriz. Bu konuda herkese ödev düşüyor. Kimse topu başkasına atarak kaçamaz. Ben mesleki ve teknik eğitimci olarak düşüneceğim, tüketici ayrı düşünecek, esnaf durumunu değerlendirecek, devlet görevlerini tekrar gözden geçirecek; kısaca tüm taraflar sorumluluk bilinciyle olaya yaklaşacak ki farklı bir iktisadi hayata kapı aralayabilelim.

Uzun sözün kısası, ben şehre ayak bastığımda önce çarşıyı ve pazarı dolaşırım.Cihad Meriç yazdı


İlgili Konular
Ahilik /