, 21 Temmuz 2018
Sana gelen gamlar kederler sende misafirdir

Ferudun Özdemir

5755

Sana gelen gamlar, kederler sende misafirdir

Ferudun Özdemir, 'Bu Da Geçer Ya Hu' kitabında geçmişten günümüze uzanan kadim kıssalarla birlikte, acı ve keder yaşayan insanın sabır ve tevekkül ile Allah’a dayanıp O’na güvenmek suretiyle kör kuyulardan nasıl aydınlığa çıkabileceğine dair hisselerle yol gösteriyor. Adem Özbay yazdı.

İlgili Yazılar
Şener İşleyen'den Bir Vahşi Romanı Rammah
Şener İşleyen'den Bir Vahşi Romanı: Rammah

Gözünü kan bürümüş bir katilden peygamber sevdalısı bir sahabeye dönüşen Vahşi’nin hayat hikâyesinin anlatıldığı Şener İşleyen’in 'Rammah' romanı hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
27/01/2018 08:08
İyiler Doğrular Her Zaman Kazanır
İyiler, Doğrular Her Zaman Kazanır

İsa Alpaslan’ın 'Tutumlu Aslan' adlı kitabında kahramanları hayvanlar olan masallar yer alıyor. Masalların öğüt veren bir tarafı da vardır. Mustafa Uçurum yazdı.
19/11/2016 08:08
Klasik Bir Kişisel Gelişim Kitabı Değil Kafka nın Böceği
Klasik Bir Kişisel Gelişim Kitabı Değil Kafka’nın Böceği

Selçuk Alkan’ın ''Kafka’nın Böceği'' kitabı, klâsik kişisel gelişim kitaplarından sıkılanlar için okumaya değer bir çalışma. Bazen bir masalın efsunlu tütsüsüyle yol alırken bazen de bir destanın hoyrat seslenişini bulabilir okuyucu. Mustafa Uçurum yazdı.
23/06/2016 08:08
Tarihe bir belge olarak kalacak bu cevaplar
Tarihe bir belge olarak kalacak bu cevaplar

Nurettin Durman, yazar ve şairlere sorular sormuş, onların çocukluklarından başlayarak yazma serüvenlerine şahitlik etmiş. Mustafa Uçurum, Durman’ın 'Yazmak ve Yaşamak' adlı bu çalışması üzerine yazdı.
28/06/2014 10:10
O ndan gelen her şey güzeldir
O’ndan gelen her şey güzeldir!

Ferudun Özdemir, 'Allah Var, Problem Yok!' kitabında zor günlerin er geç biteceğini, kötülerin hesapları varsa Allah’ın da bir hesabı olduğunu söylüyor. Adem Özbay yazdı..
24/04/2014 10:10
Allah sevdiği kulu nasıl korur
Allah sevdiği kulu nasıl korur?

Bu soruyu duyar duymaz benim gibi, 'Çok güzel korur!' demişinizdir muhakkak. Hepimizin hayatında, 'İşte burada bittim!' dediği anda, bir görünmez elin elimize yapışıp, bizi bilinmezliklerden bir aydınlığa çıkardığına şahit olmuşuzdur. Adem Özbay yazdı.
29/01/2014 10:10

Dertler gelir, bazen geçer, bazen delip de geçer, bazen vurup da geçer ve bazen de acı hatırasını yüreğinde bir düğüm olarak bırakır. Ama bir şekilde geçer. Baki olan şu âlemde Allah’tan (c.c.) başka bir varlık var mıdır ki?

İşte böyle diyor Ferudun Özdemir yeni kitabında… Marmara FM ile başlayan radyoculuk tecrübesini Radyo 7 ile genişleten, Hilal TV ve TRT ile de bu tecrübesini iyice olgunlaştıran Ferudun Özdemir’in “İyi akşamlar Türkiye’m!” repliğini bilmeyen yoktur sanırım.

O, iyi bir radyocu olmanın yanında her işini “iyi” yapan bir adam… Ve bu becerikliliğini kalemiyle de göstermiş oldu bizlere… İlk kitabı olan “Allah Var Problem Yok!” ile en çok satanlar listesine birden yerleşiveren Özdemir’in bu eserini okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Ardından boş durmadı Ferudun Özdemir "Allah De Kalbim"i yazdı ve son kitabı olan “Bu da Geçer Ya Hu” adlı kitabını yayınladı. Kitabında şöyle soruyor yazar: “Her şey gelip geçer. Baki olan sadece ve sadece Yüce Allah’tır. O halde sana gelen dertlerin kalıcı olduğunu nereden biliyorsun? Ve başına gelenlerin, o an için sana olumsuz gibi görünse de, daha güzel günler için, yeni baharlar için, gönlünüzün bahçesinin çiçeklerle açması için, gelecek bereketli yağmurlar için bir gök gürleyişinden ibaret olduğunu unutmuş vaziyette misin?”

Ferudun Özdemir, kitabın ilk bölümüne Mevlâna Hazretlerinin şu sözünden yola çıkarak başlıyor: “Ey insan! Sana gelen gamlar, kederler sende misafirdir. Sakın onların daimi olduğunu zannetme. Gelen fâni gamlara üzülme; çünkü onlar gidicidir.” Ardından, geçmişten günümüze uzanan kadim kıssalarla birlikte, acı ve keder yaşayan insanın sabır ve tevekkül ile Allah’a dayanıp O’na güvenmek suretiyle kör kuyulardan nasıl aydınlığa çıkabileceğine dair hisselerle yol gösteriyor.

Allah bilir, siz bilmezsiniz

Yazara göre bu hayat inişli çıkışlıdır. Her zaman, bulunduğumuz durumun gelip geçici olabileceği aklımızdan çıkmamalıdır. Evrende hiçbir şey durağan değildir. Sürekli olarak oluşan yeni yıldızlar, sönen veya kara deliklerin yok ettiği eski yıldızların yerine geçiyor. Kim bilir nerelerde, hangi galaksi ve hangi yıldızlarda yeni bir hayat başlıyor. Bu nedenle, başımıza gelen olumsuz şeyler de gün gelir geçer; yeter ki Allah’a sığınalım, sabır ve tevekkülle dua edelim.

Yazar, kitabında Bakara Suresi 216. ayeti referans gösteriyor. Ayette şöyle buyuruluyor:

Olur ki siz bir şeyden hoşlanmazsınız; hâlbuki hakkınızda o bir hayırdır. Ve olur ki bir şeyi seversiniz, hâlbuki hakkınızda o bir şerdir. Allah bilir, siz bilmezsiniz.”

Derdin, Allah’tan da büyük değil ya!

Yazarın ifadesiyle, derdi veren Allah, o derdin içinde dermanını da verir. O dert sana, senden daha büyük, büyük bildiğin her şeyden daha büyük, bütün kâinatı bir hikmet ve merhamet içerisinde yaratan Rabb’ini hatırlatmak üzere gelmiş, görevli bir memurdur. İşte bunu anlamak ve bela içinde sefayı bulmak gerekli aslında...

Kitabında aşk acısına da yer veren Ferudun Özdemir’e göre sevmek, âşık olmak elbette günah değildir. Sevme kabiliyeti Allah’ın kullarına ihsan ettiği hislerden bir histir. Fakat kulun unutmaması gereken husus, önce helal dairesine dikkat etmek, sevdiğini ailesinden istetip helal olan usül üzere nikâhlanmaktır. Bu olmuyorsa, sabretmektir. Zira sabrın sonu selamettir. Belki de istediğinizin olmaması sizin için daha hayırlıdır. Zaman bunu size gösterecektir. Bununla birlikte asıl sevilmeye layık olanın “bize sevmeyi ve bütün sevdiklerimizi ihsan eden Rabbimiz” olduğunu unutmamalıdır.

Allah, sabredenlerle beraberdir

Ya dertle dertlenir, derdi sıkıntıyla geçirirsin ya da dermanın geleceği vakte kadar “Neylerse Mevla’m eyler, eylerse güzel eyler.” diyerek, sabır ve dua ile Allah’tan derman beklersin. Unutmamalı ki Allah, sabredenlerle beraberdir. Bu nedenle diyoruz ki: Bu da geçer Ya Hû!

Ferudun Özdemir’in AZ Yayınları'ndan çıkarmış olduğu “Bu Da Geçer Ya Hu” kitabını okuduğunuzda gönüllerde sabrın, şükrün, tevekkülün, ümidin ve Allah sevgisinin tohumlarını yeşertmeye devam edeceksiniz.

 

Adem Özbay yazdı