, 20 Ocak 2017
Arif Nihat ı anlatmaya bayrak yeter mi

Arif Nihat Asya

9261

Arif Nihat’ı anlatmaya bayrak yeter mi?

Arif Nihat Asya’yı anlatmak için bir şiiri rehber olarak almak, şairin kurduğu her cümleye haksızlık olur.

İlgili Yazılar
Şükrü Karaca'nın Dünyayı Dolduran Kiraz'ı Yeniden Basıldı
Şükrü Karaca'nın Dünyayı Dolduran Kiraz'ı Yeniden Basıldı

Ölümünün üçüncü yıldönümünde şair, yazar Şükrü Karaca’nın birinci baskısı 1989’da yapılan ''Dünyayı Dolduran Kiraz'' adlı romanı tekrar okuyucularla buluştu. Mustafa Uçurum yazdı.
05/01/2017 08:08
'Anadolumuzun Paris'i'' Yozgat'a Dair İçli Bir Güzelleme
''Anadolumuzun Paris'i'' Yozgat'a Dair İçli Bir Güzelleme

S. Burhanettin Kapusuzoğlu'nun 'Bozoknağme' adlı eseri, Yozgat’a dair bilinmesi gereken ne varsa bildiriyor. Yozgat’ın güzel mimarisinin, türkülerinin, halaylarının, eserlerinin, inceliğinin nasıl yok edildiğini üzüle üzüle okuyoruz. Kitap bir şikayet vesikası değil. Bilakis, bir güzelleme fakat anlatılan o güzelliklerin bugün yerinde olmadığını görünce üzülmemek elde olmuyor. Muhammed Özbey yazdı.
07/01/2017 14:02
Her Bir Hayat Bir Fetih Macerası Bir Keşif Seyrüseferidir
Her Bir Hayat; Bir Fetih Macerası, Bir Keşif Seyrüseferidir

Belkıs Altuniş Gürsoy'un 'Şimdi Mola Zamanı' adlı kitabında insana, hayata ve yaşamaya dair yazılar yer alıyor. Gürsoy, eğitimci ve edebiyatçı kimliğinin yanı sıra topluma ve insana dair çıkarımlarıyla değme sosyologlara taş çıkarıyor. Muhammed Özbey yazdı.
23/12/2016 10:10
Aynanın 'Yakin' Olması Aynaya Sürülen Sır Kadardır
Aynanın 'Yakin' Olması, Aynaya Sürülen Sır Kadardır

Dede Korkut, Cafer-i Sadık, Veysel Karani, Hallac-ı Mansur, Abdülkadir Geylani, Ahmet Yesevi, Hasan-ı Basri, Cüneyd-i Bağdadi, Mevlana Celaleddin Rumi, İmam Gazali gibi isimlerin hayatlarından, kelamlarından alıntılar ile; ayetler ve hadisler eşliğinde okuyoruz Çınar Ata'nın ''Öncekilerin Masalları'' romanını... Muhammed Özbey yazdı.
11/12/2016 13:01
Çeşitli Yayınevlerinden Yeni Çıkan Kitaplar Kasım 2016
Çeşitli Yayınevlerinden Yeni Çıkan Kitaplar / Kasım 2016

Her ay başında, sitemize hangi yayınevleri neler göndermişse onları toplu olarak siz okurlarımızla paylaşıyoruz. İşte Kasım-2016 döneminde Dünyabizim'e gelenler...
01/12/2016 13:01
Kadim Bilgeliğin Işığında 'İnsan'ı Anlatan Roman
Kadim Bilgeliğin Işığında 'İnsan'ı Anlatan Roman

Kudret Ayşe Yılmaz'ın ‘Mühür Kuyusu’ adlı romanı, kuyuya düşmüş bir peygamber mührünü bulma zaviyesinden insanı anlamaya, anlatmaya doğru yol alan bir metin. Muaz Ergü yazdı.
25/11/2016 10:10

 

Arif Nihat Asya, edebiyat öğretmeni şairlerimizdendir. Edebiyatımızın meşhur şairlerinden edebiyatçı olanına rastlamak güçtür. Usta şair dediğimiz isimlerin nerdeyse hiçbiri edebiyat mezunu değildir. Bunların yanında Arif Nihat Asya, edebiyat öğretmenliği mezunu ve bu mesleği yürüten bir şair olarak eserlerini vermiş bir edebiyat adamıdır. Hatta mesleğine o kadar bağlıdır ki, bir dönem milletvekilliği yaptıktan sonra tekrar öğretmenliğe dönmüştür.

Son dönem şiirlerinde mistik konulara da yönelmiş

Arif Nihat Asya’nın “Bayrak Şairi” olarak anılmasına sebep olan ve bayrak dendiğinde akla ilk gelen şiir olan “Bayrak” şiiri, elbette bu konuda yazılmış en iyi şiirlerin başında gelir. Fakat şairi tek şiire hapsetmek onun dillere destan birçok şiirine karşı büyük haksızlık olacaktır. Rubaileri, gazelleri onun şiir dünyasını en yi yansıtan eserleridir. Bunların yanında çağdaş naat diyebileceğimiz mükemmel şiiri “Naat”, mehter marşı formunda Yıldırım Gürses’in bestelediği “Fetih Marşı”, “Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor” şiiri şairin billur su gibi çağlayan şiirlerinden birkaçıdır.Arif Nihat Asya

Bayrak ve vatan konularını ağırlıklı olarak kullanan şair, bunların yanında son dönem şiirlerinde mistik konulara da yönelmiştir. Dualar ve Aminler, bu dönemin eserlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Arif Nihat Asya, belki de edebiyat öğretmeni olmasının avantajı ile şiirinde birçok farklı vezin ve kalıp kullanmıştır. İlk şiirlerini aruzla yazmış, sonra rubailer, gazeller kaleme almış, hece veznini de ustalıkla kullanmıştır. Şiire aruzla başlaması da bir tesadüf değildir aslında. Çünkü edebiyat okuyan ve aruzun gizemli dünyasına giren şiir tutkunu her edebiyat öğrencisi, bir dönem deneme mahiyetinde de olsa aruzlu şiirler yazmıştır.

Kuru milliyetçilikten uzak

Arif Nihat Asya, kuru milliyetçilikten uzak, hamasi nutuklar atmayı sevmeyen, diline aşık, vatanını seven bir şairdir. Bilinçlidir, sözünü budaktan sakınmaz. Söz doğruysa mutlaka söylenmelidir. “Başörtüsü” şiirinde bu yürekli çıkışını herkesin yüzüne haykırır. “Dediniz: “Çıkacak başınızdan / Başörtünüz! /  Alın -öyleyse- onunla / Yüzünüzü örtünüz!”

Arif Nihat Asya, Aramak ve SöylememekVatanını sever ama dinine bağlı bir vatanın hasretindedir. Vatan sevgisinin anlam kazanması ancak imanla mümkün olacaktır.  “Dua” şiirinin sonunda “Müslümanlıkla yoğrulan yurdu, / Müslümansız bırakma Allah'ım!” diyerek bizi asıl biz yapanın imana sarılmak olduğunu dua ile dile getirmiştir.

Arif Nihat Asya, kendinden önceki milliyetçi şairlerin ( Ziya Gökalp, Mehmet Emin Yurdakul) izinden gitmemiş, milliyetçiliği kendine kalkan yapmamış, imanlı bir duruşu, köklerine bağlı bir sadakati rehber edinmiş, bu çizgede yazdıklarıyla kendine sağlam bir yer edinmiştir.

Bugün onun adıyla birlikte anılan “Bayrak” şiirini şair, Hatay’ın Türkiye’ye bağlanma törenlerinde bir öğrencisinin okuması için bir gecede yazmıştır. Onun şairliğinin gücünü anlamak için şiirlerine derinlemesine bakmak yeterlidir. Söz ustası, mesleğine bağlı, vatanını seven bir edebiyat adamı olan ve 5 Ocak 1975’te vefat eden Arif Nihat Asya’nın sözleri memleket kadar bizden ve içtendir; okundukça tazelenen şiirleriyle her dem yenilenmektedir.

 

Mustafa Uçurum yazdı

Yorum
"Bayrak şairi" onu ihata edemez !.. 2
Cuma Öztürk
... Nâmık Kemâl’e vatan şairi demek artık devirle sınırlı bir hükme dönüşmüştür. Çünkü vatan mefhumunu mücerret bir kavram olmaktan çıkarıp aslî manasına kavuşturan Arif Nihat Asya, günümüzde Türkçenin vatan şairidir… Meraklısı Ersin Özarslan'ın Şiirden Coğrafyaya: Arif Nihat Asya'nın Şiirinde Mekân Endişesi adlı kitabına bakabilir. Arif Nihat Asya "baayrak şairi" değil «Vatan Şairi» dir!... Selam ile
13/01/2013, 14:21
Bayrak şairi onu ihata edemez!...1
Cuma Öztürk
Arif Nihat Asya Türklüğün vatan kâinatını bütün cepheleri ve bütün çehreleriyle kucaklayıp değerlendiren nadir sanatkârlarımızdan biridir. Vatan güzellikleri karşısında onun aşk derecesindeki hassasiyet seviyesine ulaşan çok az şair vardır. Bayrak şairi diye anılması, hakkı teslimden uzak ve kolaycı bir nitelemedir. Nâmık Kemâl’e vatan şairi demek artık devirle sınırlı bir hükme dönüşmüştür. Çünkü vatan mefhumunu mücerret bir kavram olmaktan çıkarıp aslî manasına kavuşturan Arif Nihat Asya, günü
13/01/2013, 14:16

İlgili Konular