, 23 Haziran 2017
Biz Kimiz?

DÜNYA BİZİM Haber portalı (www.dunyabizim.com), Ekim 2008’den beri faaliyette olan ve kültür haberciliği yapan bir sitedir. Yayıncılıkta yedinci senesine giren  DÜNYA BİZİM, ülkemizde yayın yapan, kendine özel nitelikleriyle ilk ve tek uzun soluklu kültür sitesidir.

 

Küresel İletişim Merkezi yönetiminin bir Gençlik  ve Kültür Sitesi kurulması kararı sonrasında Asım Gültekin’in Genel Yayın Yönetmenliği altında faaliyete başlayan DÜNYA BİZİM, Dünyada ve Türkiye’de değerli, izzetli, Müslüman kimliği taşımaktan çekinmeyen kültür adamları, yazarlar, âlimler, şehidler, müzik adamları, sinemacılar, şairler, mütefekkirler ile ilgili her türlü güzel gelişmeyi haberleştirmeyi kendine hedef olarak koymuştur.

 

Yayına başladığı andan bu yana, yaklaşık 1000 habercinin 20,000’i aşkın özgün haber, röportaj ve soruşturması, habercilerinin isimleri ile sanal alemde pek de rastanılmayan bir titizlikle yayınlanmıştır. Yayınlanacak haber metinleri, sıkı bir editöryal incelemeden sonra, zengin bir görsellikle okura sunulmakta ve ilk defa DÜNYA BİZİM’DE yayınlanmaktadır.

 

DÜNYA BİZİM’de, “Önemli Adamlar”, “Baba Kitaplar”, “İyi Müzikler”, “Konuşa Konuşa”, “Yeni Şeyler”, “İyi Haberler”, “Güzel Mekanlar”, “Tartışa Tartışa” gibi onlarca kategoride, dünyadan ve Türkiye’den, binlerce portre, kitap değinileri, müzik haberleri, röportajlar yayınlanmıştır.  Ayrıca Dünya Bizim önceliklerine uygun videolar ve resimler titizlikle seçilip içerik sürekli zenginleştirilmektedir.

 

DÜNYA BİZİM'de kopyala-yapıştır habercilik yapılmamaktadır. İslam Medeniyetinin hem Rahmeti Rahmana kavuşmuş hem de yaşayan değerleri ve simaları zengin bir şekilde gündeme getirilmektedir.

 

DÜNYA BİZİM, cemaat, grup ve yaklaşım farkına itibar etmeden, Kıble ehlinin kardeşliği prensibi altında, değerler dünyamızla çatışmayan her nitelikli çabayı olumlu görmekte, göstermekte, gerekirse övmekte ve takdir etmektedir. Olumsuzlukları, kusurları, hataları haber konusu yapmayı tercih etmemektedir. Tıklanmayı attırmak için insan merakının zaaflarından yararlanmaya hiç bir zaman kalkışmamaktadır.

 

DÜNYA BİZİM, habercileri haberlerini., soğuk, resmi bir üslupla yazmazlar. Özgün bir üslub, tad ve seviye içerisinde, insanımıza; büyüklerimizi, genç sanatçılarımızı, alimlerimizi tanıtacak, sevdirebilecek değiniler, portre yazıları, haberler yazarlar.

 

DÜNYA BİZİM ekibi "farklı" bir dert sahibidir ve bu dert ümmetin bitmek bilmeyen birikimini, bereketli güzelliklerini ve kıymetlerini ümmetin geleceğine taşımaktır şeklinde özetlenebilir.

 

DÜNYA BİZİM yazarlarının ana gayreti; camiamızın güzel insanlarını haber yapmak, okurları onlardan haberdar etmek, vefat etmiş veya hizmeti devam edenleri hayırla yad etmek, yaşayanların yeni güzel işlerini haber vermek ve kültür-sanat-ilim sahasında ümmet coğrafyasında ne olup bitiyor, bundan Dünyayı haberdar etmektir... 

 

DUNYABİZİM'de yer alan kategorilere dair detaylı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

 

DEVRİALEM bölümünde Kardeş kuruluşumuz Kuzey Haber Ajansı tarafından  TRT Türk için hazırlanan DEVRİALEM programının sitemize uygun olan haberleri yayınlanır. Bu kategoriye dışarıdan haber kabul edilmez. 

 

ÖNEMLİ ADAMLAR bölümünde, Müslüman şahsiyetlere dair portreler yayınlanır. Portre yazılarında eleştiri ve tenkid kabul edilmez. Bu bölümün amacı, insanların örnek alabileceği şahsiyetleri öne çıkartmaktır. Bu nedenle katı eleştirileri hak eden isimlerin portrelerine yer verilmemesi tercih edilir. 

 

BABA KİTAPLAR bölümünde edebi kamu tarafından kabul edilmiş kitaplara dair  haberler yayınlanır. Kitap haberlerinde özgünlük şartı aranmakta ve kesinlikle kitapların özeti tarzında yazılar yayınlanmamaktadır. Haber niteliğindeki yazılarda, kitabın anlatılması-özetlenmesinden ziyade, dikkat çekici noktalarının öne çıkarılması hedeflenir. Kitap haberlerinde, kitaplara dair eleştirel okumalara yer verilmez. Kitap haberlerinde, Müslüman kültür adamlarının kitaplarına yer verilir. 

 

İYİ MÜZİKLER bölümünde, insanların gönlünü okşayan, zihnini açan müziklere ve müzisyenlere dair yazılar yer alır. 

 

SİNEMA bölümünde, ahlaki kaygıları ön plana alan, izleyeni düşünmeye sevk eden filmlere dair haber ve değerlendirmelere yer verilir. 

 

KALİTE DERGİLER bölümünde güncel ve geçmişte yayınlanmış dergilere dair haber ve değerlendirmelere yer verilir. Dergi haberlerinde, dergiyi okuyan kişinin ele alınan sayıdan, bir(kaç) yazıya değinmesi beklenir. Güncel dergilere dair haberlerde amaç, ilgili okuyucuları dergi almaya teşvik etmektir. 

 

AYRINTI DEFTERİ bölümü, sinema-müzik-kitap-dergi gibi alanların dışında kalan tüm kültür haberlerini içerir. 

 

GÜZEL MEKANLAR bölümümüzde Seyahat yazıları ve örnek mekanlara dair değerlendirmeler  yer alır. 

 

İYİ HABERLER bölümünde, detay gibi görünse de kültürümüz için önemli, ilginç, ön plana çıkarılmasını ve örnek alınmasını önemsediğimiz konuların işlendiği metinler yayınlanır.

 

YENİ ŞEYLER kısmında son 1 sene içinde ortaya çıkmış kültürel ürünlere dair haberler yer alır. 

 

O ŞİMDİ NEREDE kısmında, geçmişte göz önünde olan fakat bugün kamusal alanlarda göremediğimiz kişi ve eserlere dair yazılar yer alır. 

 

ORADA NE OLDU bölümünde Sempozyum, konferans,...vs gibi tüm etkinliklerin haber ve değerlendirmeleri  yer alır. 

 

Ç-ALINTI bölümünde, başka yerlerde yayınlanmış, okurlarımızın da ilgisini çekeceğini düşündüğümüz metinler yayınlanır. 

 

OLSA KEŞKE bölümünde, kültür alanın her noktasına dair temenni, istek yazıları yayınlanır. 

 

TARTIŞA TARTIŞA bölümümüz, kültür alanının tartışmalarına dair haberlerin yer aldığı bölümdür. 

 

MİZAH bölümünde edebi yönü olan mizah yazıları yayınlanır.

 

ZEKERİYA SOFRASI bölümünde, eski eserlere, önemli âlimlere ve tasavvufi içerikli yazılara, kitap değerlendirmelerine yer verilir. 

 

DENEMEDİ DEME kısmı, denemelerimizin yer aldığı bölümdür. Bu bölümde yer alan yazılar, sıkı bir incelemeden geçerek yayınlanır.