, 02 Mayıs 2016
İlk teravih heyecanı

4670

İlk teravih heyecanı!

Orucun arındırıcı ve başeğdirici niteliğini tamamlayan bu özgürleştirici namazla, bu gece buluşuyoruz. Teravihi hasret ve özlemle bekleyenlere müjdeler olsun!

İlgili Yazılar
Geçmişin kötüsü bile iyi gelir
Geçmişin kötüsü bile iyi gelir!

Fatma Karabıyık Barbarosoğlu'nun kıymetli bir çalışması 'Ramazanname'. Neden 'Ah eski Ramazanlar' deniyor, bunun cevabını bu kitapta bulmak mümkün.
03/09/2010 13:01
Çocukluğun cennet fragmanları
Çocukluğun cennet fragmanları!

Sezai Karakoç çocukluğumuzun Ramazan'ını anlatıyor.
17/08/2010 15:03
Karakoç Ramazan'ı nasıl yazdı
Karakoç Ramazan'ı nasıl yazdı?

Ramazanın özünü güzelce anlatarak onu idrak etmemimizi vesile olan Üstad Sezai Karakoç'un oruç ile ilgili yazdıkları insanın ufkunu açıyor, ruhunu hafifletiyor.
19/08/2009 11:11
Çiçek açmak istemez misin ey müslüman
Çiçek açmak istemez misin ey müslüman!

Bazı hayvanların ve ağaçların bile oruç tuttuğunu biliyor musun? Şimdi sıra bizde ey insan, ey müslüman! Çünkü biz ayıdan daha üstün yaratıldık. Bunun hakkını vermezsek ayıp olmaz mı sence de? Mustafa Nezihi yazdı.
17/06/2015 12:12
Finlandiyalı Müslümanların sorunlarıyla da ilgilendi
Finlandiyalı Müslümanların sorunlarıyla da ilgilendi

Musa Carullah, ''Uzun Günlerde Oruç'' isimli eserinde, bazı coğrafyalarda kafa karışıklıklarına neden olan oruç meselesini tartışmıştır. Yusuf Tunçbilek yazdı.
27/12/2015 12:12
Oruç Kerbela'ya yak nleştiriyor
Oruç Kerbela'ya yakînleştiriyor!

Yavuz Ertürk, iftar vakti Hz. Hüseyin'i anmanın güzelliğini anlattı.
08/08/2011 16:04

Başlangıçlar önemlidir. İlk teravihi hangi ruh haliyle karşıldağımız da önemlidir. Orucun arındırıcı ve başeğdirici niteliğini tamamlayan bu özgürleştirici namazla, bu gece buluşuyoruz. Onu hasretle bekleyenlere; ne sevindirici bir haberdir bu! Efendimiz’in “gözümün nuru namaz” buyurarak sevgisini ve sevincini belirginleştirdiği tüm diğer namazlar gibi... Bizi onunla yeniden bir bahar tazeliğiyle dirilten, ferahlandırmayı nasip eden Rabbimiz’e sonsuz şükürler olsun!

Allah'ın evleri bizi bekliyor!

Belki de orucun giriş kapısıdır o ilk gecenin rükuları, secdeleri. Kılacağımız o ilk teravih, ubudiyyetteki ciddiyet ve samimiyetimizin bir göstergesi sayılabilir. Yeryüzünün tümünün bize mescid kılındığını biliyoruz. Fakat mescidler, müminler için Allah’ın evleri olarak nitelenmiştir ve bu binalara özel bir paye verilmiştir. Bu yüzden bu kutlu ayın gecelerinde, buralarda cem olmak, namazlarda bütünleşmek ruhumuzu şenlendirecektir.

27759

Hangi şehirde hangi camiye gidilir?

Mesela İstanbul’da yaşıyorsak ilk teravihimizi bir selatin camiinde kılma fırsatını kaçırmamamız gerekiyor. Sultanahmed, Süleymaniye, Eyüp, Nuruosmaniye, Şehzade, Fatih camileri... Üsküdar’da Mihrimah Sultan, Valide-i Atik ve Cedid(e), Beylerbeyi’nde Hamid-i Evvel Camii. Bursa’da Ulu Cami, Edirne’de Selimiye Camii...

Bazılarımızın özel küçük camileri vardır. İmamının kıraatı, tertili, erkana riayet edişi, içtenliği, aceleci olmayışı o camide teravih kılmayı cazip hale getirebilir. Kim o mümini Sevgili’nin o küçücük evinden başka yere çağırabılır ki? Demek, Ramazan’daki ilk buluşma orda gerçekleşecek.

27758Itri bestesine yıldızları katmak!

Bazılarımız kubbenin altında getirecek Itri besteli salavatları. Bazılarımız bu sıcak yaz gecelerinde, cami avlularında, gökkubbedeki yıldızların haşmetini de katacak bu muhteşem besteye. Bazılarımız sekizle başlayacak, sonraki gecelerde tadına vara vara arttıracak rekat sayısını. Hasret ve özlemle beklemiş olanlar hepsini eda ettikten sonra ‘yok mu daha!’ diyecekler.

İnsanın en sevdiği arkadaşlarıyla, dostlarıyla Allah’ın evlerinden birinde, omuz omuza saf tutması ne soylu bir eylemdir. Bir babanın çocuklarını alıp bir bayram sevincine katıyor gibi; namaza, teravihe katması ne güzeldir. 

Evde de şölen olabilir!

Bu ilk gecede çeşitli sebepler camiye gitmemize mani ise, evlerimizde küçük bir cemaat oluşturalım. Çocuklarımızı katalım, anne babamızı katalım, kardeşlerimizi buyur edelim ve bu şöleni başlatalım. “İnsanı yeni doğmuşçasına yaşamaya hevesli, iştihalı bir yeni insan” yapan orucun birinci gecesinde, ihmal ve alışkanlıkla paslanan ve kireçlenen ruhlarımızın,  bedenlerimizin tımarına, terbiyesine yirmi basamağı tırmanarak başlayalım. Umulur ki o tırmanış bizi cennet ve cemale ulaştırır.

Mustafa Nezihi Üsküdar'da bir camiyi mesken tutacak bu gece


İlgili Konular