, 29 Nisan 2017
İlk teravih heyecanı

5148

İlk teravih heyecanı!

Orucun arındırıcı ve başeğdirici niteliğini tamamlayan bu özgürleştirici namazla, bu gece buluşuyoruz. Teravihi hasret ve özlemle bekleyenlere müjdeler olsun!

İlgili Yazılar
Ramazanda neler yapılabilir sorduk
Ramazanda neler yapılabilir, sorduk!

Rahmet mevsimi bir aya girdik. Peki, Ramazan ayını nasıl değerlendirmeliyiz? Kıymetli hocalarımıza bunu sorduk.
20/07/2012 15:03
Kocaman adamlar çocukların elinden tutar
Kocaman adamlar çocukların elinden tutar!

Kandillerde ben en çok dolan camileri ve cemaati severim. Bakarsınız bu gecenin hürmetine kocaman adamlar, küçücük çocukların ellerinden tutar ve cami yoluna koyulur.
07/07/2012 10:10
Haydi bayramlaşmaya gidelim
Haydi bayramlaşmaya gidelim

Hangi vakıf ve dernek nerede ne zaman bayramlaşıyor? İşte tarih ve adresleriyle bazı bayramlaşma merasimleri..
10/07/2012 15:03
Oruç yüksek anlamlı bir eylemsizlik halidir
Oruç, yüksek anlamlı bir eylemsizlik halidir

Oruç insana Allah Resulünün ahlâkı ile ahlâklanmasının yolunu açıyor. Onun derin anlamı da bu noktada temerküz ediyor. Rasim Özdenören Dünya Bizim için yazdı..
08/07/2014 16:04
Sözün oruca niyetlenmiş haline şiir denir
Sözün oruca niyetlenmiş haline şiir denir

Şiir derinlikli bir şuuru sağlaması hasebiyle insanın varlık sebebini aklında tutmasını sağlar. Hüseyin Akın Dünya Bizim için yazdı..
09/07/2014 16:04
Bulutlar örs yağmur çekiç böyle bir mektep görülmemiştir
Bulutlar örs, yağmur çekiç; böyle bir mektep görülmemiştir

Ramazan her yıl, on gün acele ederek, Müslümanı “korku ve ümitle” sarsıp Sırat-ı Mustakim’de kavi kılmaya gelir. Ahmet Mercan Dünya Bizim için yazdı..
10/07/2014 16:04

Başlangıçlar önemlidir. İlk teravihi hangi ruh haliyle karşıldağımız da önemlidir. Orucun arındırıcı ve başeğdirici niteliğini tamamlayan bu özgürleştirici namazla, bu gece buluşuyoruz. Onu hasretle bekleyenlere; ne sevindirici bir haberdir bu! Efendimiz’in “gözümün nuru namaz” buyurarak sevgisini ve sevincini belirginleştirdiği tüm diğer namazlar gibi... Bizi onunla yeniden bir bahar tazeliğiyle dirilten, ferahlandırmayı nasip eden Rabbimiz’e sonsuz şükürler olsun!

Allah'ın evleri bizi bekliyor!

Belki de orucun giriş kapısıdır o ilk gecenin rükuları, secdeleri. Kılacağımız o ilk teravih, ubudiyyetteki ciddiyet ve samimiyetimizin bir göstergesi sayılabilir. Yeryüzünün tümünün bize mescid kılındığını biliyoruz. Fakat mescidler, müminler için Allah’ın evleri olarak nitelenmiştir ve bu binalara özel bir paye verilmiştir. Bu yüzden bu kutlu ayın gecelerinde, buralarda cem olmak, namazlarda bütünleşmek ruhumuzu şenlendirecektir.

27759

Hangi şehirde hangi camiye gidilir?

Mesela İstanbul’da yaşıyorsak ilk teravihimizi bir selatin camiinde kılma fırsatını kaçırmamamız gerekiyor. Sultanahmed, Süleymaniye, Eyüp, Nuruosmaniye, Şehzade, Fatih camileri... Üsküdar’da Mihrimah Sultan, Valide-i Atik ve Cedid(e), Beylerbeyi’nde Hamid-i Evvel Camii. Bursa’da Ulu Cami, Edirne’de Selimiye Camii...

Bazılarımızın özel küçük camileri vardır. İmamının kıraatı, tertili, erkana riayet edişi, içtenliği, aceleci olmayışı o camide teravih kılmayı cazip hale getirebilir. Kim o mümini Sevgili’nin o küçücük evinden başka yere çağırabılır ki? Demek, Ramazan’daki ilk buluşma orda gerçekleşecek.

27758Itri bestesine yıldızları katmak!

Bazılarımız kubbenin altında getirecek Itri besteli salavatları. Bazılarımız bu sıcak yaz gecelerinde, cami avlularında, gökkubbedeki yıldızların haşmetini de katacak bu muhteşem besteye. Bazılarımız sekizle başlayacak, sonraki gecelerde tadına vara vara arttıracak rekat sayısını. Hasret ve özlemle beklemiş olanlar hepsini eda ettikten sonra ‘yok mu daha!’ diyecekler.

İnsanın en sevdiği arkadaşlarıyla, dostlarıyla Allah’ın evlerinden birinde, omuz omuza saf tutması ne soylu bir eylemdir. Bir babanın çocuklarını alıp bir bayram sevincine katıyor gibi; namaza, teravihe katması ne güzeldir. 

Evde de şölen olabilir!

Bu ilk gecede çeşitli sebepler camiye gitmemize mani ise, evlerimizde küçük bir cemaat oluşturalım. Çocuklarımızı katalım, anne babamızı katalım, kardeşlerimizi buyur edelim ve bu şöleni başlatalım. “İnsanı yeni doğmuşçasına yaşamaya hevesli, iştihalı bir yeni insan” yapan orucun birinci gecesinde, ihmal ve alışkanlıkla paslanan ve kireçlenen ruhlarımızın,  bedenlerimizin tımarına, terbiyesine yirmi basamağı tırmanarak başlayalım. Umulur ki o tırmanış bizi cennet ve cemale ulaştırır.

Mustafa Nezihi Üsküdar'da bir camiyi mesken tutacak bu gece


İlgili Konular