Yeni Şeyler - 09:43, 30 Mayıs 2011 Pazartesi
Kırk Hadis kaybolmadan yayınlandı
Kırk Hadis kaybolmadan yayınlandı
Hacı Bektaş Veli'nin bugüne kadar Latin alfabesinde yayınlanmayan kayıp Kırk Hadis'i yayınlandı.


Üniversite yayınlarının son dönemlerde geride kaldığı gözlemlense de, Fatih Üniversitesi Yayınlarından Hacı Bektaş Veli’nin Kırk Hadisi yayınlandı. Bu eser Yrd. Doç. Dr Nurgül Özcan’ın çalışmaları sonucunda ortaya çıktı. Eski Edebiyat alanında akademik çalışmalar yürüten Nurgül Özcan, Edebiyatımızdaki Kırk Hadis ve Hacı Bektaş Veli’nin Kırk Hadisi’ni karşılaştırarak, kırk hadisin edebiyatımızdaki benzerliklerini ele almış. Eserin orijinalini Doç.Dr Hüseyin Özcan İngiltere’de bulup, Fatiha Tefsiri üzerine bir çalışma yayınlamıştı.

Hacı Bektaş Veli, Kırk HadisKitapta dikkatimi çeken ilk şey, eserin karton kapak ve kuşe kağıdı birinci sınıf olarak basılması. Eserin içinde görsel tasarımlarda mevcut. Eserin orijinali British Museum Library yetkililerinin izni ile çalışılmış. Bu eserin hazırlanmasında Prof. Dr Cihan Okuyucu, Zafer Öz ve Harun Çekiç katkıda bulunmuşlar.

Kitapta neler var?

Eser Hacı Bektaş Veli’nin hayatıyla başlıyor. Hacı Bektaş Veli’nin doğduğu yer, Hacı Bektaş Veli’den bahseden en eski kaynaklar hakkında bilgi veriliyor. Ayrıca “Hacı” lakabının Velayetnâme’de nasıl verildiğinden de bahsediliyor.

Kitaptaki Hacı Bektaş Veli’nin eserleri kısmında ise Hacı Bektaş Veli’nin eserlerinin küçük tanıtımları yapılmış. Bu eserler sırasıyla, Besmele Tefsiri, Makâlat, Fâtiha Tefsiri, Makâlât-ı Gaybiyye ve Kelimât-ı Ayniyye, Şathiyye,Hacı Bektaş’ın Nasihatları, Üs’sül Hakika, Kitabü’l Fevaid, Hadis-i Erbain Tercümesi. Bu eserlerin edebiyatımız için önemi ve yetkinliğinden bahsedilmiş.

Hacı Bektaş VeliEdebiyatımızda Kırk Hadis

Edebiyatımızdaki Kırk Hadis’in ve hadis yazma geleneğinin nerenden geldiği hakkında derinlemesine bilgi verilirken, hadis yazma geleneğimizi peyda eden ve etkileyen eserlerden de bahsediliyor.

Daha önce Abdulkadir Karahan doktora tezinde Kırk Hadis’i çalışmıştı. Hacı Bektaşi Veli’nin Kırk Hadisi’ni Nurgül Özcan’ın çalışmasının çok manidar bir sebebi var. Bir hadiste belirtildiği gibi efendimiz Resulullah (s.a.v)’in: “Ümmetimden kim, Allah rızası ve ahireti için kırk hadis öğrenirse, Allah-u Teala kıyamet günü onu peygamberler, şehidler, salihler ve sıdıklarla (sadık kullarla) haşr eder ve onlar ne güzel arkadaştırlar!” Fatih Sultan Mehmet peygamberimizin İstanbul hakkına söylediği hadis üzerine İstanbul’u fethetmiş, akademisyenlerimizden de sahih amele itibar edenler, bu konuda çalışma yapmaya devam edeceklerdir.Orhan Özekinci haber verdiTAMAM