, 20 Nisan 2018
Kırk Hadis kaybolmadan yayınlandı

9372

Kırk Hadis kaybolmadan yayınlandı

Hacı Bektaş Veli'nin bugüne kadar Latin alfabesinde yayınlanmayan kayıp Kırk Hadis'i yayınlandı.

İlgili Yazılar
Her edebiyatçı farklı bir hadisi yorumlamış
Her edebiyatçı farklı bir hadisi yorumlamış

Nurettin Durman yine yapacağını yaptı ve bu güzel Ramazan günlerinde çok mu çok anlamlı bir hediye sundu bizlere: 40 Hadis 40 Yazar kitabını
31/07/2013 14:02
Kırk Hadis i Kazım Sağlam dan da okumalı
Kırk Hadis’i Kazım Sağlam’dan da okumalı

Kazım Sağlam, samimi ve ihlaslı kalemiyle ele aldığı “Kırk Hadis Tercemesi ve Şerhi”nde terceme ettiği tüm hadislerden ders çıkarmanın gayesini gütmüş..
02/06/2013 12:12
40 hadis zincirine yeni bir halka
40 hadis zincirine yeni bir halka

Türkiye “40 hadis” kültürü anlamında bereketli bir ülke. Gün geçmiyor ki yeni bir yayınla bu halkayı genişletmeyelim…
03/03/2013 08:08
Hasan Aycın Dünya Dillerinde
Hasan Aycın Dünya Dillerinde

Birdirbir Kitaplığı dünya bizim demiş, 40 Hadis'i 7 dile çevirmiş.
29/07/2009 18:06
Kırk hadis kitaplarının hangisi nasıl
Kırk hadis kitaplarının hangisi nasıl?

40 hadis kitaplarını sizler de görmüşsünüzdür. Telif ve tercüme kırk hadis kitaplarını Ferhat Özbadem inceledi..
14/11/2012 12:12
Fatiha suresinin faziletleri nelerdir
Fatiha suresinin faziletleri nelerdir?

Hüseyin Özcan tarafından kaleme alınan akademik düzeydeki Hünkar'ın Fatiha Tefsiri kitabında, Hacı Bektaş Veli'nin hayatı, eserleri, besmele ve Fatiha tefsiri yer almakta..
26/10/2013 10:10

Üniversite yayınlarının son dönemlerde geride kaldığı gözlemlense de, Fatih Üniversitesi Yayınlarından Hacı Bektaş Veli’nin Kırk Hadisi yayınlandı. Bu eser Yrd. Doç. Dr Nurgül Özcan’ın çalışmaları sonucunda ortaya çıktı. Eski Edebiyat alanında akademik çalışmalar yürüten Nurgül Özcan, Edebiyatımızdaki Kırk Hadis ve Hacı Bektaş Veli’nin Kırk Hadisi’ni karşılaştırarak, kırk hadisin edebiyatımızdaki benzerliklerini ele almış. Eserin orijinalini Doç.Dr Hüseyin Özcan İngiltere’de bulup, Fatiha Tefsiri üzerine bir çalışma yayınlamıştı.

Hacı Bektaş Veli, Kırk HadisKitapta dikkatimi çeken ilk şey, eserin karton kapak ve kuşe kağıdı birinci sınıf olarak basılması. Eserin içinde görsel tasarımlarda mevcut. Eserin orijinali British Museum Library yetkililerinin izni ile çalışılmış. Bu eserin hazırlanmasında Prof. Dr Cihan Okuyucu, Zafer Öz ve Harun Çekiç katkıda bulunmuşlar.

Kitapta neler var?

Eser Hacı Bektaş Veli’nin hayatıyla başlıyor. Hacı Bektaş Veli’nin doğduğu yer, Hacı Bektaş Veli’den bahseden en eski kaynaklar hakkında bilgi veriliyor. Ayrıca “Hacı” lakabının Velayetnâme’de nasıl verildiğinden de bahsediliyor.

Kitaptaki Hacı Bektaş Veli’nin eserleri kısmında ise Hacı Bektaş Veli’nin eserlerinin küçük tanıtımları yapılmış. Bu eserler sırasıyla, Besmele Tefsiri, Makâlat, Fâtiha Tefsiri, Makâlât-ı Gaybiyye ve Kelimât-ı Ayniyye, Şathiyye,Hacı Bektaş’ın Nasihatları, Üs’sül Hakika, Kitabü’l Fevaid, Hadis-i Erbain Tercümesi. Bu eserlerin edebiyatımız için önemi ve yetkinliğinden bahsedilmiş.

Hacı Bektaş VeliEdebiyatımızda Kırk Hadis

Edebiyatımızdaki Kırk Hadis’in ve hadis yazma geleneğinin nerenden geldiği hakkında derinlemesine bilgi verilirken, hadis yazma geleneğimizi peyda eden ve etkileyen eserlerden de bahsediliyor.

Daha önce Abdulkadir Karahan doktora tezinde Kırk Hadis’i çalışmıştı. Hacı Bektaşi Veli’nin Kırk Hadisi’ni Nurgül Özcan’ın çalışmasının çok manidar bir sebebi var. Bir hadiste belirtildiği gibi efendimiz Resulullah (s.a.v)’in: “Ümmetimden kim, Allah rızası ve ahireti için kırk hadis öğrenirse, Allah-u Teala kıyamet günü onu peygamberler, şehidler, salihler ve sıdıklarla (sadık kullarla) haşr eder ve onlar ne güzel arkadaştırlar!” Fatih Sultan Mehmet peygamberimizin İstanbul hakkına söylediği hadis üzerine İstanbul’u fethetmiş, akademisyenlerimizden de sahih amele itibar edenler, bu konuda çalışma yapmaya devam edeceklerdir.Orhan Özekinci haber verdi