En Çok Okunanlar
Son Yorumlananlar
Namaz Vakitleri
Not Defteri
Not Defteri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hangi tv hangi cemaatin?
Hangi tv hangi cemaatin?

Artık medya birilerinin tekelinde değil. Türkiye'de bir çok cemaatin televizyon kanalları var.
Güncelleme: 13:00, 24 Haziran 2011 Cuma

Tarikat ve cemaatler vizyonunu yaymak için irşad maksatlı televizyon açmaya devam ediyorlar. Bu işler tv ile olur mu olmaz mı, bilemeyiz ama kimileri daldı bu yola, misyonunu unuttu kimileri de hala misyonunu unutmuş değil. 

TGRT ile başladı ilk cemaat yayını!

Türkiye’de dindarların ilk tv kanalıydı; TGRT. Rivayete göre, bileziklerini bozduran kadınlar vardı o televizyonun açılması için.  İnanç Dünyası dışında büyülü camdan ilk Kuran sesi belki TGRT ile gelmişti. Hüseyin Hilmi Işık’a nisbet edilen Işıkçılar cemaatinin Türkiye Gazetesi Radyo Televizyonu; Kuran’la açıldı ancak maalesef dansözle kapatıldı. Şimdi cemaatin radyosu ve TGRT Haber televizyonu devam ediyor yayın hayatına. 

Samanyolu hizmeti

Fethullah Gülen Cemaati 1993’te Samanyolu Televizyonunu kurdu. Muhafazakâr cenah, TGRT ile dolduramadığı boşluğu, yıllar yılı  Samanyolu ile doldurmaya çalıştı. Sır Kapısı vazgeçilmezi oldu dindar ailelerin. Ardından Samanyolu Haber, Mehtap TV, Yumurcak TV geldi.

Uydu; tv açmayı kolaylaştırdı

Son olarak uydu üzerinden yayın yapma fırsatı, kolaylık tanıdı  tüm cemaatlere. Risale-i Nur okurları olarak bilinen Okuyucular Cemaati Dost Tv’yi açtı. Müslüman olmaktan utanmayan bir televizyon o.  Hakeza, Akabe Vakfı çevresindekiler, Hilal Tv’yi açtı.  Erbakan Hoca çevresinde toplananlar da artık cemaat sayılırsa, karasal yayını Doğan Grubuna satıp, uydu üzerinden devam etmekteler TV 5’le yayın hayatına. 27156

Geçtiğimiz sene 29 Mayıs’ta Menzil merkezli cemaat, ilk HD özellikli tv kanalını Semerkand TV'yi açtı. Ensar Vakfı çevresi ise Ensar TV'yi internetten yayına başlattılar.  Risale-i Nur talebelerinden bir başka grup ise, Yavuz Bahadıroğlu’nun önderliğinde Moral Tv hazırlığında. Şükür, bu kulvarda kırılmadı heyecanımız. 

Kimlerin yok?

Yahyalılı  Cemaatinin dergisi ve Seyr Fm isimli radyosu mevcut ama hâlâ tv kanalları yok. İskenderpaşa’nın da aynı şekilde Akra Fm’i var yayın hayatında, AK Tv 28 Şubat sürecinde kısa ömürlü oldu. Göründü, kayboldu. Bunda o dönem keyfi verilen cezalar etkili olmuş anlatıldığına göre. Mahmud Efendi Cemaatinin bir kesimi Lâlegül Fm’e sahip ama televizyon açması beklenmiyor. Zîra, cemaatte hâla (bu hâlâ'yı yargılama olarak anlamayınız lütfen; bu tv'siz bir ev tahayyül etmeyi sürdürebilmenin ne kadar zor olduğunu da ifade etmeye yarar 'hâlâ' kelimesi) yaygın görüş, televizyonun eve girmemesi şeklinde. Altınoluk Dergisi çevresinde toplanan Osman Nûri Topbaş Efendi cemaati ve Fazilet Neşriyatı kuran Süleyman Efendi talebelerinin bir televizyon kanalları yok. 

Mehmet Bahadıroğlu haberdâr etti


  • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylas
  • facebook'ta paylas
  • Haberi Paylaş
  • Yazdır
  • Arkadaşıma Gönder
YORUMLAR
Cemaat derken
İlhan Çebi
Cemaati İslami ıstılahi bir kavram olarak kabul edersek belki banka reklamı yapmayan kanalları da cemaat kanalı(tv) kabul edebiliriz... Tv5 ile alakalı sunum bence de hoş değil ama bu kadar da tepki gösterilmesi gerekmez tabi Bence Milli Görüşçüler'in sağcılaşıp sığlaşmak ve dünyevileşmektense cemaat görüntüsü arzetmeleri evladır. Bundan gocunmamak lazım. Şunu biliyorum ama ki Erbakan Hoca siyasi sahneye çıkarken şu cemaat bana destek verse diye bir beklentide olmamıştır. Diyeceğini demiştir.
17/08/2013, 21:52
Semerkand tv kimin
Mesut
Semerkand televizyonumuz Menzil grubunun televizyonundur elhamdülillah,ayrıca radyo 15 vardır,ismi Semerkand radyo oldu;dergilerimiz:Semerkand dergisi,Mostar ve aile dergileri vardır.Selam ve dua ile..
13/08/2013, 02:29
ama
rabia
Kadirileri de sayalım lütfen Haydar Hoca nın meltem tv mesaj tv köy tv kadırga tv yayınları icmal dergisi ve yeni mesaj gazetesi var hepinizin istifadesine sunuyorum
01/08/2013, 23:54
dunyabizim.com on Facebook