, 21 Haziran 2018
Ne güzel önderdin sen Raif Cilasun

19135

Ne güzel önderdin sen Raif Cilasun

Oğlum Osman'dır, İlim Yayma'dır, Kestanepazarı'dır, İmam Hatip'tir Raif Cilasun..

İlgili Yazılar
Romanlarıyla Hizmetleriyle Bir Neslin Öğretmeni Raif Cilasun
Romanlarıyla, Hizmetleriyle Bir Neslin Öğretmeni: Raif Cilasun

Ömrünü Kur’an hizmetlerine adayan biridir Raif Cilasun. Döneminin mutasavvıflarıyla, bilgeleriyle, İslam’ı diriltmek isteyen dertlileriyle tanışır, bilişir ve bir eser oluşturmak için çabalar. Recep Şükrü Güngör yazdı.
19/08/2016 09:09
Kovboylar da Müslüman olur
Kovboylar da Müslüman olur!

Seneler önce Raif Cilasun'dan okumuştuk bu konuyu, bugün farklı bir bakışla Yaşar Yeşil'den...
20/05/2011 10:10

Sene 1997. Arkadaşlarla bir dergi hazırlığındayız. Henüz öğrenciliğin ilk zamanları, ama yazma heyecanımız bol. Diyoruz ki, okul işi bu dergide güzel bir ismin röportajı olsun. Aklımıza Raif Cilasun geliyor. Bir telefon açtırıyoruz büyüklere. Asla hayır demeyen güzel insan, bizi mekanına davet ediyor hemen: Kestanepazarı Kuran Kursu’na. Çok şükür ki gittik ve o yıllara ait en güzel hatıralarımdan biri, bu vesile ile Raif Cilasun’la tanışmak oldu.

Raif CilasunRaif Cilasun’la sohbet..

Yaşlıydı. Sesi titriyordu. Biz, belki duymaz endişesiyle yüksek sesle konuşunca kibarca ikaz ettiğini hatırlarım. Eskiden-yeniden, birçok şeyden konuşmuştuk. İmam Hatip liselerinin açılması için verdiği uğraşları, bilinçli gençlerin yetişmesi uğruna yaptıklarını, içine asla “ben yaptım” vurgusu katmadan anlatışı.. Üstattı. Yaşamının her anında amacını hatırlayan ve çevresindekilere hatırlatan bir kutlu yürekti. Bazı sözlerini “Bunu yazmayın” diyerek söyledi. Bazılarını söylemeye dili varmadı. Dinledik. Dinledikçe boşa geçen günlerimize yandık.

Raif Cilasun, Haram LokmaHizmetle geçen yaşam

1906 İzmir doğumlu olan Raif Cilasun, İzmir işgali sonrasında İstanbul’a gitmiş. Eğitiminde önemli bir devam noktası olarak gördüğü Robert Koleji’nde, insanları incelemiş. Görmüş ki, eğitim sürecindeki genç, ne kazanırsa büyük oranda bu zaman diliminde kazanıyor. Din eğitimindeki eksiklik ve gençlerin ihtiyaçları, ülkede İmam Hatip okullarının açılması gerektiğini düşündürmüş O’na. Ve çabalamış. Sonrası, kelimelerle anlatılamayacak kadar büyük uğraşlar... Engeller, bürokrasi, maddî sıkıntılar ve daha birçok şey çıkmış önüne, yine de pes etmemiş. Büyük adamların, büyüklüklerini borçlu oldukları azim, Raif Hoca’da fazlasıyla mevcut çünkü. Sadece okulların açılmasını da yeterli görmemiş üstelik: 1951’de hizmetlerine başlayan İlim Yayma Cemiyeti’nin kurulmasında önemli katkıları olmuş. İzmir’de bir ilim yuvası olan Kestanepazarı’ndan bahsedip de, onun adını anmamak olmaz mesela. Birçok eylemin, sohbetin, ilmi yaymak adına yapılan pek çok hareketin öncüsü olmuş. Ama adını koca pankartlar üzerine yazdırmamış Raif Hoca. Bütün amelleri ve amellerin ardında saklı olan gerçek niyetleri bilene olan kayıtsız teslimiyetinden olacak, yaptıklarının üstüne adını kazımamış.

Raif Cilasun, Bir Annenin FeryadıNe güzel yazardı Üstad..

Gençlere ulaşmak, onlara bazı değerleri aşılamak.. Raif Hoca, bunun yolunu kitapta bulmuş. Ve yazmış Raif Cilasun. Çoğu roman olan eserlerini yazmış birbiri ardına. “Beklenen Sabah”, “Bir Annenin Feryadı”, “Haram Lokma”… Tam 17 roman. Hele ki Oğlum Osman! Değerlerini unutan, batıdan esen rüzgarın ve geçici dünya zevklerini yücelten içi boş yaşam tarzının şaşaasına kanan Osman’dan umudunu hiç kesmeyen babası.. Ve Osman’ın hayatı.. Kitaplarıyla, yapılan kötü seçimlerin sonucunu göstermek istemiş Raif Cilasun. Romanları sevdirmiş hepimize sürüklenip gittiğimiz o maceralar içinde. Yazdıklarından kendimize pay çıkaracağımızı bilmiş. “İyi ki yazmış, iyi ki okumuşuz” dediğimiz eserler bırakmış peşinde. “Dinmeyen Gözyaşları” demiş, “Gafiller” demiş. Yazdıklarına sadece belirli bir çevre değer vermiş de değil üstelik, bazı eserleri Yeşilçam için senaryolaştırılmış. “Oğlum Osman”ın filmi de 1973’te filmi çekilmiş.

Raif Cilasun, Oğlum OsmanHer şeyiyle örnek

Eşi Hatice Hanım ile olan 70 yıllık evliliği ise, başlı başına ayrı bir yazı konusu olacak kıymette. Büyük bir sevgi ile bahsettiği eşi, hep yanında olmuş. Zaten önemli eylem adamlarının, hayat arkadaşlarından destek almadan hareket etmeleri çok zor. Vefatından kısa bir zaman önce, televizyonlarda, haberlerde gördüğümü hatırlarım Raif Hoca’yı. “Örnek çift” ödülü aldığında, 70 yıllık evliliğinden bahsederken, oldukça dinç bir halde kameralara hanımından razı olduğunu ve mutluluğunun temel kaynağının evliliği olduğunu anlatırken, O’nu gıpta ile izledik.

Her nefis, ölümü tadacaktır!

Raif CilasunVe gün geldi, o acı haberi aldık. Gözyaşları ile Kuran Kursu’nu aradığımı hatırlarım. 19 Ağustos 1998.. 92 yaşındaydı. Haberi doğruladılar, arkadaşlarla toplanıp dua ettik. Şimdilerde de elimiz ne zaman bir romana gitse, Kestanepazarı’nın yanından geçsek, birileri İmam Hatip liselerinden bahsetse, duaya devam eder dillerimiz. Yüreğimizin bir kısmını O’na ayırdık. O’nu kendimize örnek bildik. Allah’ın razı olacağına inandığı bütün işlerde en ön saflardaydı Raif Hoca, biz de kendisinden razı olduk. Çizdiği yolda devam etmeye söz verdik. Yüreğimiz elverdiğince sevdik kendisini. Bir ilim aşığı, bir dava adamı nasıl olurmuş, en başta O’ndan öğrendik.

 

 

Sümeyye Karaarslan, Hacı Raif Cilasun’a Allah’tan rahmet diledi

Yorum
Tatlı insan
Abdullah
Ben hayatımda hiç roman okumamış dım elime beklenen sabah geçti çok etkilendim ardından diye kitaplarında okudum muhteşem yazmış yüreği ne salık mekanı cenet olsun
17/10/2017, 21:22
allah rahmet eylesin
sümeyye
selamun aleykum bende 3,4 tane kitabı var ve hepsinden ayrı ayrı etkilendim Rabbim mekanını cennet eylesin insallah.
05/01/2015, 18:35
Allah rahmet eyleye
NUMAN61.5
Slm alykm Ben HARAM LOKMA eseri ile tanıdım üstad Raif hocayı Allah razı olsun ondan mekanı cennet olsun hayatı ile ilgili bu yazıyı okuyunca gözlerim doldu çok mübarek bir insan cennet mekan.
15/04/2014, 04:06
oglum osman
hatiçe
oğlum osman adlı kitabı 3defa okudum çok begenerek okudum oglumada okutmak istiyorum ama kitabı kitapçılarda bulamıyorum .
31/03/2014, 00:15
kitaplarını temin edemiyorum.
ŞEVKET BIDI
Selamun Aleykum, Kitaplarını temin edemiyorum, yardıma ve yönlendirmeye ihtiyacım var.
21/03/2014, 08:57
oğlum osman...
orhan
okuduğum ilk ve son kitabıydı..ozamanlar ilkokul 5.sınıfa gidiyordum..çok etkilenmiştim.. Bugün burada bu yorumu yaptığıma göre şu sonucu çıkarıyorum..Çoçukluk yıllarında okunmuş olan hikayeler-romanlar insanın hayatına gizli ve derinden bir yön veriyor..Adeta bilinç altına kazınıyor.. Yazarınada Allah Rahmet Eylesin diliyorum..
27/10/2013, 09:59
değerli insan
seher
ben sadece haram lokma kitabını okudum ve çok etkilendim diğer kitaplarınıda okuma açlığı hissediyorum kendimde allah böyle değerli eser bıraktığı için gani gani rahmet eylesin mekanı cennettir inşallah...
26/02/2013, 16:25
mühteşem yazar
vildan
ben 16 eserinede sahipim okuyorum beklenen sabah ve harm lokma müthiş
17/06/2012, 20:16
mühteşem yazar
vildan
ben 16 eserinede sahipim okuyorum beklenen sabah ve harm lokma müthiş
17/06/2012, 20:16

İlgili Konular