En Çok Okunanlar
Son Yorumlananlar
Namaz Vakitleri
Not Defteri
Not Defteri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Babuş: Tunus'un geleneksel terliği (Video Haber)
Babuş: Tunus'un geleneksel terliği (Video Haber)

Yıllardır Medina Çarşısı’nı süsleyen el yapımı terlik satan dükkânlar, Tunus'a gelen turistlerin gözdesi.
Güncelleme: 07:00, 31 Mayıs 2013 Cuma

 

Yıllardır Medina Çarşısı’nı süsleyen el yapımı terlik satan dükkânlar, Tunus'a gelen turistlerin gözdesi.

Deri terlik imalatı Tunus’ta uzun zamandır yaşatılan bir zanaat. Medina Çarşısı’nı renklendiren yüzlerce yıllık bir ananenin ürünü olan 'Babuş' adı verilen el yapımı terliklerin pek çok farklı renk ve modeli bulunuyor.

Medina’da satılan terlikler, turistler için hediyelik eşya olarak görünse de, Tunuslular için hâlâ günlük hayatın bir parçası. Dünya çapında şöhret sahibi olan Tunus babuşlarının ev içinde giyilebilecek olanı da, sokak için olanı da, yazlık ve kışlığı da bulunurken, terliklerin düğünler veya mahallî danslar için üretilmiş modelleri de mevcut.

Genç kızların çeyizlerinde de babuş var

Genç kızların çeyizlerine de koyduğu babuşların birçok farklı isimle değişik modelleri üretiliyor. Üzerlerindeki motifleri de el yapımı olan terliklerin her biri, titiz bir çalışmanın ürünü. Medina Çarşısı'ndaki genç terlik ustalarının varlığı, ustalarından öğrendikleri bu zanaatın geleceğe taşınması anlamında umut veriyor.

O genç terlik ustalarından biri olan Ali Bridah şöyle konuşuyor: "Mesleği ustamdan öğrendim ve işimi çok seviyorum. Tamamen doğal malzemeler kullanıyoruz. Hepsiyle ince ince uğraşıyoruz. Bazen bir çift terlik yapmak bir günümü alıyor. Çünkü her adım elde yapılıyor, makine kullanmıyoruz. Çin malları bütün pazarı ele geçirdi. O ürünlerin fiyatlarıyla rekabet etmemiz zor. Ama bizim yaptığımız terlikler yüzde yüz tabii malzemeden yapıldığı için çok sağlıklı ve ortopedik. Pek çok ayak hastalığından koruyacak şekilde yapılıyor. Bu yüzden herkese tavsiye ederim."

Tunuslu babuş ustaları zanaatlarını yok olmaktan kurtarmak için bir adım ileri taşımayı başarmış görünüyorlar. Medina’daki dükkânlarda geleneksel modeller ile modern stilde terlikler yanyana bulunurken, fiyatı 10 dinar, yani 10 lira civarında olan babuşlar, Tunus’a gelen turistler için en hesaplı hediyelik seçeneklerinden birini oluşturuyor.

 

 

Gözde Şeker bildirdi


  • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylas
  • facebook'ta paylas
  • Haberi Paylaş
  • Yazdır
  • Arkadaşıma Gönder

İlgili Konular » Tunus |
dunyabizim.com on Facebook
TAMAM