, 22 Nisan 2018
Babuş Tunus'un geleneksel terliği Video Haber

5244

Babuş: Tunus'un geleneksel terliği (Video Haber)

Yıllardır Medina Çarşısı’nı süsleyen el yapımı terlik satan dükkânlar, Tunus'a gelen turistlerin gözdesi.

İlgili Yazılar
Ötesini söylememesi ne güzeldi
Ötesini söylememesi ne güzeldi

Sezai Karakoç'un 1955'te yazdığı Ötesini Söylemiyeceğim şiiri Tunus'taki direniş üzerineydi.
07/02/2011 19:07
Zeytin Hurma Manolya En Çok da Yasemin Bir Tunus Gezisinin
Zeytin, Hurma, Manolya, En Çok da Yasemin: Bir Tunus Gezisinin Ardından...

Ocak ayı sonlarında iki hafta geçirdiğim Tunus, sürprizlerle dolu mimari mirası, zengin katmanlı kültürü, güzel iklimi ve iyi kalpli insanlarıyla bana kış ortasında bahar yaşattı. Sokaklarını kaplayan egzotik kokular gibi güzel ve unutulmaz hatıralar bıraktı. Yasemin Dutoğlu yazdı.
28/02/2017 13:01
Tunus ve Mısır da İslamcılığın iktidarla imtihanı
Tunus ve Mısır’da İslamcılığın iktidarla imtihanı

Fatih Okumuş, 'İslami Hareketin İktidar Deneyimi & Tunus ve Mısır' adlı çalışmasında İslami hareketlerin siyasetle ve iktidarla ilişkilerini, reel siyasetle sınavlarını sorguluyor. Muaz Ergü yazdı.
09/05/2015 11:11
Şikli kalesi Tunus'un bakir güzelliklerinden biri video
Şikli kalesi, Tunus'un bakir güzelliklerinden biri (video)

Tunus'ta bugün Şikli adasına gelenlerin ilk durakları arasında yer alan Şikli kalesi, estetik mimarisiyle göz dolduruyor.
14/08/2015 13:01
Tunuslu bir büyük veli z t Sidi bin Arus video
Tunuslu bir büyük veli zât: Sidi bin Arus (video)

Sidi bin Arus Zaviyesi, Tunus'un kuzeyinde Sidi ben Arus semtinde bulunan ve 15. yy'dan bugüne özenle korunan bir yapı...
14/08/2015 11:11
Graffitiyi minareye çıkaran adam El Seed
Graffitiyi minareye çıkaran adam: El Seed

“…Bir gün var ya, bir gün bu Mağribli çocuklar, bir gün yakacaklar Paris’i…” diyor ya şair, işte o çocuklardan biri Tunus’tan kalkıp Paris’i yakmaya çoktan başlamış bile. Hatice Sarı yazdı.
25/07/2015 17:05

 

Yıllardır Medina Çarşısı’nı süsleyen el yapımı terlik satan dükkânlar, Tunus'a gelen turistlerin gözdesi.

Deri terlik imalatı Tunus’ta uzun zamandır yaşatılan bir zanaat. Medina Çarşısı’nı renklendiren yüzlerce yıllık bir ananenin ürünü olan 'Babuş' adı verilen el yapımı terliklerin pek çok farklı renk ve modeli bulunuyor.

Medina’da satılan terlikler, turistler için hediyelik eşya olarak görünse de, Tunuslular için hâlâ günlük hayatın bir parçası. Dünya çapında şöhret sahibi olan Tunus babuşlarının ev içinde giyilebilecek olanı da, sokak için olanı da, yazlık ve kışlığı da bulunurken, terliklerin düğünler veya mahallî danslar için üretilmiş modelleri de mevcut.

Genç kızların çeyizlerinde de babuş var

Genç kızların çeyizlerine de koyduğu babuşların birçok farklı isimle değişik modelleri üretiliyor. Üzerlerindeki motifleri de el yapımı olan terliklerin her biri, titiz bir çalışmanın ürünü. Medina Çarşısı'ndaki genç terlik ustalarının varlığı, ustalarından öğrendikleri bu zanaatın geleceğe taşınması anlamında umut veriyor.

O genç terlik ustalarından biri olan Ali Bridah şöyle konuşuyor: "Mesleği ustamdan öğrendim ve işimi çok seviyorum. Tamamen doğal malzemeler kullanıyoruz. Hepsiyle ince ince uğraşıyoruz. Bazen bir çift terlik yapmak bir günümü alıyor. Çünkü her adım elde yapılıyor, makine kullanmıyoruz. Çin malları bütün pazarı ele geçirdi. O ürünlerin fiyatlarıyla rekabet etmemiz zor. Ama bizim yaptığımız terlikler yüzde yüz tabii malzemeden yapıldığı için çok sağlıklı ve ortopedik. Pek çok ayak hastalığından koruyacak şekilde yapılıyor. Bu yüzden herkese tavsiye ederim."

Tunuslu babuş ustaları zanaatlarını yok olmaktan kurtarmak için bir adım ileri taşımayı başarmış görünüyorlar. Medina’daki dükkânlarda geleneksel modeller ile modern stilde terlikler yanyana bulunurken, fiyatı 10 dinar, yani 10 lira civarında olan babuşlar, Tunus’a gelen turistler için en hesaplı hediyelik seçeneklerinden birini oluşturuyor.

 

 

Gözde Şeker bildirdi


İlgili Konular
Tunus /