, 25 Kasım 2017
İsmiyle müsemma bir grup Yeniçağ

Grup Yeniçağ

22435

İsmiyle müsemma bir grup Yeniçağ

Yeniçağ, fazla sesi soluğu çıkmayan bir grup. Yayınladıkları dört albümle dinleyenleri mest etmeye devam ediyorlar.

İlgili Yazılar
Karanlığın aydınlık çocukları
Karanlığın aydınlık çocukları

Bir geleneğimiz var artık. Kulaklarımızı tangırtı müziklerden kurtaran, yaban seslerin içinde kaybolup gitmemize engel olan abilerimiz var!
10/01/2011 17:05

 

İki yıl kadar önce, çok kıymetli dostum, şimdilerde TV 5 Haber’de gördüğümüz Mahmud Çelik ile birlikte Vezneciler’de, Azim Dağıtım’ın bayisine gitmiştik. Orada bir Hasan Ağabeyimiz var ki, İstanbul’da muhabbeti en güzel üç-beş kişiden birisidir bence. 90’larda müzik ile ilgilenen Müslüman çevreden bahsediliyordu bu ortamda ve ben bu çevreyi tanımak için yaşça küçük olduğumdan, burada dönen muhabbeti dinlemekle yetinmek zorunda kalmıştım.

Bu arada birçok tavsiye ve “şunu da dinledin mi?” şeklinde sorular yöneltiliyordu şahsıma. Bir kısmını dinlemiş olduğum halde, daha önce ismini duymadığım kişiler ve gruplar da vardı. Yeniçağ da bunlardan birisiydi.

Dostum Mahmud’un tavsiyesi üzerine Yeniçağ’ın orada bulunan “Gölgeler” adlı albümünü almıştım. Söylediğine göre bu albüm, Yeniçağ’ın en güzel albümlerinden birisiydi, kendisi de beğenerek dinlemişti.Grup Yeniçağ

İsmiyle müsemma bir grup Yeniçağ

Albümü aldım almasına ama CD’yi bilgisayara yerleştirmeden önce internette Yeniçağ hakkında küçük bir araştırma yaptım. Kısıtlı ama sadık bir dinleyici kitlesi vardı grubun. Sözlüklerde yaptığım araştırmada ise kimisinin “Yeşil pop” diyerek tanımladığını gördüm bu grubu, kimisinin de “Nurcu” dediğine şahit oldum. Zira “Gölgeler” albümünde bulunan üç ezginin sözleri Fethullah Gülen’in şiirlerinden oluşuyordu. Kimisi de “New Age tarzının Türkiye’deki ilk örneği” diyordu Yeniçağ için, grubun ismi de buna atıfta bulunur gibiydi zaten.

Bir de grubu oluşturan elemanları tanımak istedim. Üç yakın dost olan ve haklarında pek malumat edinemediğim grup üyeleri Ferhat Özgür, Serdar Kiper ve Ömer Faruk Narlı’ydı. Bu üç eski arkadaş, müzik konusunda edindikleri birikimi ortaya koymak adına bir araya gelerek harika işler yapmışlar. Kullandıkları müzik altyapısının şu an bile Türkiye koşullarının çok üzerinde olduğunu söylemek için iyi bir müzik eleştirmeni olmaya gerek yok sanıyorum.

“Ve şekerini bir tomar paraya değişmeyen çocuk vefasında…”

Albümün kapağını açınca ilk dikkatimi geçen, kapaktaki kısa yazı oldu. Daha bu cümleleri okurken fark etmiştim zaten ince düşünceli güzel insanları dinleyeceğimi.

Albüm “Ya Hayy” adlı parça ile başlıyor. Bir ezgi albümü dinleyeceğimi düşünerek açtığım bu parça beni hayli şaşırtıyor. Zira tarz olarak bir kategoriye sokmak gerekirse, bu ezgiyi ancak elektronik müzik olarak tanımlayabiliriz. Bunun arkasından gelen “Gün Gelir” adlı parça ise sözleriyle girişteki metne gönderme yapıyor gibi: “Bu karanlık dünyanın aydınlık çocukları / Zannetmeyin hüznünüz sürecek ömür boyu.” Üçüncü sırada ise daha yavaş fakat anlam olarak öncekilerle bütünlük sağlayan “Şahit Olsun” ezgisi ile karşılaşıyoruz. “Çok yakın güzel günler, bir kez daha ufka bak / Hep semaya açtığın ellerin şahit olsun” diyerek umudumuzu kaybetmememizi tavsiye ediyor.

Fethullah Gülen’in üç şiiri bestelenmiş bu albümde diyorduk. Bunlar “Onun Yolunda”, “Sen” ve “Ezeli Nur” adlı parçalar. Daha ilk dinleyişte bu üçü de müzikal anlamda olmasa bile sözleri bakımından albümdeki diğer parçalardan ayrılıyor. Her bir mısraında derin anlamlar bulunan bu şiirlerin besteleri de güzel olunca, dinlemeye doyulmayacak kadar güzel eserler çıkmış ortaya.

Albüme ismini veren “Gölgeler” parçasını bu zamana ait bir naat olarak tanımlasak yanlışa düşmüş olmayız herhalde. Gölgeler, gerek altyapısı, gerek sözleriyle albümün en güzel parçası olarak nitelenmeyi hak ediyor bana göre. “Gölgelerde kaldım sensiz, yer siyah, gök siyah, on dört zaman evvelinde kaldı renkler” diyerek Peygamber Efendimiz’in gönlümüzdeki yerini çok güzel şekilde Grup Yeniçağanlatıyor bu ezgi. Ve albümün son parçası olan “Rüzgar” geliyor. Giden güzelleri anlatıyor ve temenni ile soruyor: Acaba derler mi, durup beklerler mi / “Biri vardı bizden, takıldı gerilerde…”

Yeniçağ’ı yeni albümlerle görebilecek miyiz?

Albümü almamın ve dolayısıyla Yeniçağ’la tanışmamın üzerinden tam iki yıl geçti. Bu iki yıl içerisinde müzik çalarımdan hiçbir zaman eksik etmediğim nadir gruplardandır Yeniçağ. Müziğin akışına kapılıp giderken, bir yandan sözlerdeki anlamı çözmeye çalışmak, bir taraftan da bu güzel eserlerin sahibinin yine güzel Müslüman abilerimiz olduğunu hatırlamak, tebessüm etmeme vesile oluyor.

Bahsettiğimiz “Gölgeler” albümü 2002 yılında yayınlanmıştı. Bundan sonra Yeniçağ 2005’te “Sebep” adlı dördüncü albümünü yayınladı. O günden bu yana sesleri solukları çıkmıyor. Gönül ister ki bu yürekli ve yetenekli insanlar yine güzel parçalar sunsun bize.

Yine de ne mutlu onlara ki, müzik alanında da Müslümana yakışan kaliteyi yakalayarak kulaklarımızda ve gönlümüzde çok güzel yerler edindiler. Onlar şu an nerede, ne işle meşguller, yeni albümlerle karşımıza çıkacaklar mı bilmiyoruz ama biz Yeniçağ dinlemeye devam edeceğiz inşallah…

 

İsmail Kaplan bıkmadan dinledi ve yazdı

Yorum
Dönüş
Mehmed
İnanıyorum az bir zaman kaldı güzel bir albüm için inşaallah! Bu kadar sadık hayranlar varken tabikide. ..
07/06/2017, 03:15
keşke yine ezgi çıkarsalar
salih
10 yıldır grup yeni çağ dinliyorum. bu zamana kadar bir çok ilahiden sıkılmışımdır bir kaç kez dinledikten sonra. ama grup yeni çağ insanı mest ediyor. tekrar tekrar dinlemek istiyorum.
26/08/2016, 14:52
Unutulmayan Ses
murat kömürcü
Grup yeniçağ Akra fm de çalan Ya hayy eseriyle tanıdığımda 15 yaşındaydım eseri okadar beğenmiştim ki. sözlerini 7 yıl sonra bile hafızamda tutuyorum :)) göz kırpan yıldızlar anlatırlar diye.. ve bende bu sesi çok araştırdım ve 2000li yılların başında böyle profesyonel müzik yapan bu grup beni adeta mest etti. bu gölgeler albümünü tam 7 kez almış ve arkadaşlarıma dağıtmış biriyim. yine bulsam yine alırım .Mükemmel bir grup her eseri ayrı ayrı güzel. lütfenn geri dönün artık sizi özledik
31/05/2016, 12:53
ses verin artık
merve
uzun yıllardan beri tanıdığım ve severek dinlediğim çok özel sanatçılar.onları çok ama çok özledik. umarım en yakın zamanda tekrar sevenleriyle buluşurlar ve bizleri mutlu ederler
19/05/2016, 09:57
yeni albüm yolda
ibrahim
arkadaşlar yeni albümü inş bu sene çıkartacaklar. Çok yakında müzik marketlerde görürüz inş.
25/06/2013, 19:44
yeniçağa çağrı
ela sukun
Çocukluğumdan bu yana dinlemekte olduğum bir grup, yeniçağ. Elektro müzikle birleştirmiş oldukları sesleri ile dinleyenleri hayran bırakıyorlar. Yıllardır yeni albüm çıkarmışlar mi diye takip ediyorum. Ama malesef yok. Umarım bu sadık dinleyicilerini unutmazlar. YENİLİKLER BEKLİYORUZ YENİÇAĞ ;)
02/03/2013, 17:57

İlgili Konular