, 22 Nisan 2018
Ertuğrul Düzdağ ı sevmemin on sebebi

M. Ertuğrul Düzdağ

14956

Ertuğrul Düzdağ’ı sevmemin on sebebi

Ömer Yalçınova, M. Ertuğrul Düzdağ Hocamızı 10 maddede neden sevdiğimizi yazdı..

İlgili Yazılar
Ey Araplar ve Türkler Kalplerinizi Birbirine Sıkıca Bağlayın
Ey Araplar ve Türkler! Kalplerinizi Birbirine Sıkıca Bağlayın!

Tüm gayesi şuurlu ve samimi bir müslüman birliği olan Çerkeşşeyhi-zâde Halil Hâlid Bey, ''Türk ve Arap'' kitabında şöyle sesleniyor: 'Ey Araplar ve Türkler! Sizi şaşırtmaya, sersem etmeye, birbirinizle uğraştırmaya çalışanlardan sakının…Birbirinizi iyi anlayın… Bütün İslâm âlemi, ümit içinde, sizin tam olarak birleşmenizi bekliyor.'' Efdal Okçu yazdı.
06/02/2017 13:01
Irkçılıktan kaçın şeytandan kaçar gibi
Irkçılıktan kaçın şeytandan kaçar gibi

Gizliden gizliye alevlenen, aslında hiçbir zaman durulmayan bir kıvılcım olarak ırkçılık, günümüzün de en büyük hastalıklarından biri. M. Ertuğrul Düzdağ’ın 70’li yıllarda yayınlanan Yakın Tarihimizde Irkçılık kitabı bugünlerde tekrar yayınlandı.
03/09/2013 10:10
Mehmed Akif Mısır'a neden gitmişti
Mehmed Akif Mısır'a neden gitmişti?

M. Ertuğrul Düzdağ'ın ''Mehmet Akif - Mısır Hayatı ve Kuran Meali'' isimli eseri, Akif hakkında birçok bilinmeyeni aydınlığa kavuşturan nitelikli bir yapıt. Yusuf Tunçbilek yazdı.
27/03/2016 15:03
Sır tımüstakim yeni harflerle neşredildi
Sırâtımüstakim yeni harflerle neşredildi

Bağcılar Belediyesi, Ertuğrul Düzdağ’ın yıllarını verdiği Mehmed Akif ve Sebilürreşad çalışmalarına destek verdi, yeni harflarla yayınlanmaya başlandı mecmualar..
29/05/2012 15:03
İki farklı 'yarım' nasıl güzel bir 'tam' eder
İki farklı 'yarım' nasıl güzel bir 'tam' eder?

M. Ertuğrul Düzdağ'ın 'Müslüman Aile' adlı eserini, yuva kurma niyetinde olan ve bu şerefe bahtiyar olmuş kişiler okumalı, hatta başucu yapmalı.. Eslem Nilay Bozdemir yazdı..
06/03/2014 14:02
' sım 'ın nesli 'ni nerelerde arayalım
\'Âsım\'ın nesli\'ni nerelerde arayalım?

Mehmet Akif\'i anlamak için Safahat\'ı, Safahat\'ı anlamak için Ertuğrul Düzdağ Hoca\'yı okumak gerekir. Mehmet Âkif Hakkında Araştırmalar kitabının izinden gittik.
21/09/2011 16:04

M. Ertuğrul Düzdağ

1- “Herhangi bir sebep yok, seviyorum işte!” diyebileceğim, birkaç yazardan biri.

Kendisiyle tanışma fırsatım olmadı. Fotoğrafını da biraz önce internette arayıp buldum. Herhangi bir gazetede veya dergide yayımlanan söyleşisiyle karşılaşmadım. Onlarca defa İz Yayınları’nın kapısından girip çıkmama rağmen, bir kez olsun M. Ertuğrul Düzdağ’ı göremedim. Onun bu tanınmaya, reklama, kendini göstermeye dönük kayıtsızlığından her zaman etkilendim.

M. Ertuğrul Düzdağ’ı karşılık beklemeden, özverili bir şekilde çalışmayı, çok çalışmayı; düşünmeyi, ürütmeyi ve faydalı olmayı simgelediği için seviyorum. Keşke onun bütün çalışmalarına, araştırmalarına ve kitaplarının ortaya çıkışına birinci elden şahit olabilseydim.

2- M. Ertuğrul Düzdağ çeviri yapıyor, araştırma ve fikir kitapları yazıyor. Sanırım kendisi bir akademisyen değil. Ama bir akademisyenden daha sıkı ve disiplinli çalıştığını düşünüyorum. Neredeyse araştırdığı konular, kişiler ve olaylarla ilgili hiçbir noktayı kaçırmıyor.

En çok sevdiğim yönü ise;

3- Düzdağ sorular sorar. Ve sorularının peşinden gidebildiği yere kadar gider. Onun soruları rastgele değildir. Öyle durduk yere ortaya atılan bir soruyla da hareket etmez. Onun sorularının ortaya çıkmasındaki birinci faktör; inançlarıdır. İçimden her zaman öyle gelir ki Düzdağ için İslam deyince, başka bir şey söylemeye gerek kalmaz.

Mehmet Akif’e duyulan sevgide, Düzdağ’ın yaptığı çalışmaların etkisi

M. Ertuğrul Düzdağ4- Sabrına ayrı bir hayranlığım vardır. Bir yazarın ard arda belki de en fazla iki kitabını okuyabilirim. Bir insanla ilgili de belki bir yıl, bilemediniz iki yıl araştırma yapabilirim. Sonrasında bende bir bıkkınlık meydana gelir. Fakat Düzdağ yıllardır Mehmet Akif’le ilgili çalışmalar yapar. Akif’le ilgili en sağlam bilgiler, Düzdağ’ın kaleminden çıkmıştır. Hatta Mehmet Akif’e duyulan sevgide, Düzdağ’ın yaptığı çalışmaların etkisi çok olmuştur.

5- Gerçekçidir. Her ne kadar idealist gibi algılanmaya müsait kitaplar yazmış olsa da… Belgelere, kişilere, olaylara, düşüncelere dayanır. Bir amaç uğruna hareket eder, okur, araştırır ve yazar. İdealist gibi algılanmasının sebebi amaca dönük hareket etmesinden kaynaklanır. Onun amaçlarını, yani soruları, peşinde olduğu cevapları; yukarıda söyledik, önce İslam belirler, sonra da vatan ve millet. Vatan yani Türkiye. Ondan önce Osmanlı İmparatorluğuydu. Böyle böyle geriye doğru gidildiğinde, Düzdağ’ın kaygıları, fikirleri, soruları ve cevapları, kısaca tarihi diyelim, Asr-ı Saadet’e kadar dayanır. Onu sebepsiz sevmenin sebebi de bu olsa gerek.

6- Gerçekçidir; araştırmaları sonucunda karşılaştığı şey karşısında yamulmaz, bükülmez ve kırılmaz. Tevile kaçtığı noktalar, çok azdır. Gerçeği olduğu gibi ele almaya çalışır. Olabildiğince objektif yaklaşır, kişi, olay ve düşüncelere. Bu onu çoğu kez, ele aldığı kişilerin niyetlerini kolayca kavramasıyla sonuçlanır. Gerçekçiliğin en etkileyici tarafı budur; birden çok seçeneğin görünmesini sağlar, bu da kişilerin niyetlerini ortaya çıkarmaya başlar.

Düzdağ’ın neredeyse bütün duygularını paylaşırım

7- Onun araştırmalarından yalnızca merkeze aldığı kişiyi öğrenmeyiz. Bununla birlikte o kişinin yaşadığı döneme ait edebî, sosyal ve dinî bilgilere de ulaşırız. Bir kişinin etrafında yüzlerce isim vardır. Yüzlerce ismin, o kişinin düşünce ve duygu dünyasındaki karşılığını yakalamak çok zordur. Bir kişiyle uğraşmak bu yüzden yüzlerce kişiyle uğraşmayı gerektirir. Bunun için de Düzdağ gibi bir zeka, kalem, tecessüs, dikkat, kaygı ve sorumluluğa sahip olmak gerekir.M. Ertuğrul Düzdağ

8- Aslında infial uyandıracak meselelerle uğraşır. Onun kendini gösterme, objektifleri kendi üzerine çekme gibi bir merakı, ilgisi ve zaafı olsaydı, birçok gazeteciden daha çok bilinir, tartışılır, üzerine sevgi veya nefret çekecek bir kişi olurdu. Bunun için Yakın Tarihimizde Gizli Çehreler veya Yakın Tarihimizde Dönmelik ve Dönmeler kitaplarına bir göz atmak bile yeter. Söyleyelim, bu kitaplara mutlaka göz atın; bunlar ilginç, bir o kadar da önemlidir. Buradan yola çıkarak onun eserlerine dair bir özellik daha yakalayabiliriz: O, okuyucunun dikkatini güzel, ahlaklı ve dini bütün insanlara olduğu kadar tehlikeli, hain veya ikiyüzlü isimlere de çekebilmektedir.

9- Düzdağ’ın duygularına güvenirim. Onun düşüncelerini ve yorumlarını düşünür, tartışır, bazen eleştiririm; fakat duyguları söz konusuysa, hele ki din, vatan ve millete dair duyguları… onlara kendimi hemen kaptırırım. Düzdağ’ın neredeyse bütün duygularını paylaşırım. Fikir, eleştiri ve yorum denince, mesafe almak; geriye çekilip, bir de uzaktan bakmak gerekir. Bu yüzden bazen Düzdağ’ın duygusal yaklaştığı fikirler ve olaylarda ne yapacağımı, nasıl düşüneceği hemen kestiremem. Onlar için yeni araştırmalar yapmak gerekir. Düzdağ’ın en sevdiğim ve güvendiğim tarafı da budur; yeni araştırmalara pencereler açması, her zaman farklı seçeneklerin de olabileceğini göstermesidir.

10- Düz dağ olur mu? Olurmuş. Yalçın (sarp) ova olur mu? Olurmuş.  Belki de yalnızca Yalçınova olduğum için seviyorum Düzdağ’ı.

 

Ömer Yalçınova yazdı

Yorum
az
kemal batu
dönmelik ve dönmelerle ilgili okuduğum en derli toplu çalışma m. ertuğrul düzdağ'ınki oldu. yazarla ilgili ileride daha ayrıntılı çalışmalar yapılacaktır diye umuyorum
30/11/2012, 20:51
Teşekkür
Düz dağ
Ertuğrul Düzdağ hocamızın Ali Ulvi Kurucu Hatıratı da mutlaka okunması gereken bir çalışma, bu kıymette bir hatırata henüz rastlamadim... Ne kadar gayretli ve titiz bir çalışma yapıldığını bu eseri okurken hissetmiştim... Ertuğrul Hocamız insaAllah hatıratın devamını da en kısa zamanda bizlerle paylaşır... Rabbim sağlıklı, verimli, uzun bir ömür lutfetsin hocamıza...
29/11/2012, 14:47
tarif
murtaza yılmaz
Medyada fazla yer almaması sebebiyle Ertuğrul Bey hakkında bilgilerimiz kısıtlı ama nasıl bir çalışma disiplinine sahip olduğunu, Ali Ulvi Kurucu'nun Hatıraları isimli eserlerinin giriş bölümlerinde yazdığı, kitabın ortaya çıkış hikayesinden anlayabiliriz diye düşünüyorum. Saygılarımla
29/11/2012, 09:24

İlgili Konular