En Çok Okunanlar
Son Yorumlananlar
Namaz Vakitleri
Not Defteri
Not Defteri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şifa-i Şerif okumasının hissiyatı çok farklı
Şifa-i Şerif okumasının hissiyatı çok farklı

Şifa-i Şerif


Şifa- Şerif kitabı Efendimiz (sav) için yazılan en kıymetli eserlerden..
Güncelleme: 10:00, 22 Ekim 2012 Pazartesi

 

Efendimiz (sav)'in hayatını Kur'an-ı Kerim'den ayetlerle anlatan Kadı Iyaz Hazretlerinin Şifa-i Şerif adlı eseri, doyumsuz ve okunduktan, dersi işlendikten sonra tekrar başa döndürücü... Her okunduğunda farklı anlamlar çıkabiliyor.

Şifa- Şerif kitabı Efendimiz (sav) için yazılan en kıymetli eserlerden… Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri de Şifa-i Şerif için, “mucize-i ahlâk-ı hamîdeyi pek güzel beyan eden bir eser” demiş. Yine risalesinde Şifa-i Şerif için, “Şu mucize-i ekberi Allâme-i Mağrib Kadı Iyaz’ın Şifa-i Şerif’ine havale ediyoruz. Elhak, o zat, o mucize-i ahlâk-ı hamîdeyi pek güzel beyan edip ispat etmiştir.” diyerek eserin önemine değinmiş.

Meşhur Fransız müsteşrik  Louis Massignon da eserin önemini ve güzelliğini vurguladıktan sonra, Avrupa’nın Hz. Peygamber (sav)’i anlayabilmesi için Şifa-i Şerif’in Avrupa dillerinden birine çevrilmesinin yeterli olacağını belirtmiş.Şifa-i Şerif

Eser genel itibariyle iki ana bölümden oluşmakta. İlk bölümünde Peygamber Efendimiz'in (sav) sıfatları ve sıfatlarının tanımları; ikinci bölümünde ise bu sıfatlarla ilgili ayet-i kerimelerin dirayet tefsiri yer almakta.

Şifa-i Şerif okumalarında hissiyat çok farklı

Kadı Iyaz Hazretleri bu kitabı yazdıktan sonra rüyasında Efendimiz (sav)’i görür. Efendimiz ona, “Beni böyle güzel anlatan, beni böyle güzel öven hiç bir kitap yazılmadı. Bu kitabın hürmetine Allah'ın cenneti sana hak oldu” buyurmuş. Kadı Iyaz Hazretleri de bu kitabı okuyanlar için şöyle bir duada bulunmuş, “Bu kitabı okuyan ve istifade eden herkese cennet hak olsun.”

Kitapta bir yandan Efendimiz (sav)’in hayatını ayet-i kerimelerle okurken bir yandan da çok kıymetli dualara amin demiş oluyorsunuz. Şifa-i Şerif okumalarında dediğimiz gibi hissiyat çok farklı… Peygamberimiz (sav)'e olan muhabbeti arttıran bir kitap. Osmanlı’da da çok kıymet verilerek okutulmuş.

Çanakkale Savaşı esnasında da yine Şifa-i Şerif okuyucuları varmış. Hatta Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasında bir pay da Şifa-i Şerif okutulmasına biçilmiş. Yine ölümcül hastaların bu eseri okuyarak ve okutarak şifa buldukları söylenir.

Yaşar KandemirYaşar Kandemir Hocanın şerhi

Yaşar Kandemir Hocanın şerhi ile yakın bir zaman önce Tahlil Yayınları arasında basıldı Şifa-i Şerif yeniden… Bu basım sürecinde Nureddin Yıldız Hocanın girişimleri için de Allah razı olsun. Ayrıca yayınevinin her müftülüğe bir tane hediye etmesi de Şifa-i Şerif’in tekrar müftüler ve imam-hatipler ile okutulması için çok güzel bir vesile…

Ravza'daki kitapçı ağlamış

Ayda bir biz de Kısa Surelerin Tefsiri adlı kitabın yazarı Zehra Eriş Hocamızla, Şifa-i Şerif dersi yapıyoruz. Zehra Hocamız, Şifa-i Şerif kitabını Ravza'ya yakın bir yerden almak istemiş. Ravza'nın karşısına denk gelen bir kitapçıdan Şifa-i Şerif'i istediğinde satıcı ağlamaya başlamış. “Buralarda dahi kıymeti bilinmiyor, siz Türkiye'den bu kitabın talebinde bulunuyorsunuz” demiş. Hatta hocamıza kitabı hediye etmek istemiş de Zehra Hocamız bu nazik teklife teşekkür ederek kendisi almış kitabı.

Zehra Eriş Hocamızla Şifa-i Şerif okumalarımız Şehbal Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde her ayın son çarşambası saat 11.00’de başlıyor. Gelmeyi arzu eden, bu mana âleminde derinliklere yolculuk etmek isteyen hanımları da bekleriz.

Allah hepimizi Şifa-i Şerif’in şifasına erenlerden eylesin.

 

Eslem Nilay Bozdemir yazdı


  • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylas
  • facebook'ta paylas
  • Haberi Paylaş
  • Yazdır
  • Arkadaşıma Gönder
YORUMLAR
ŞİFAI ŞERİF ÜZERİNE
NİZAMEDDİN ERSÖZ
ALLAH KADI IYAD'A RAHMET EYLESİN. BEN KİTAPLARA RAĞBETİ ÇOK OLAN BİRİSİYİM. ARAŞTIRMAYI DA ÇOK SEVERİM. DOĞRUSU ŞİFAI ŞERİ!İ İSİM OLARAK DUYMUŞTUM. AMA HİÇ OKUMADIM. DÜN BİR KİTAPÇIDA DİKKATIMI ÇEKTİ.. OKUDUKÇA İLGİM ARTTI.... KENDİ KENDİME BU KİTABI ALIP HEPSİNİ OKUMAK... VE DE DERSLER VEREREK İSİTİFADE ETMEK...
22/09/2015, 11:40
Allah sizlerden raziolsun.
sabit karaosman
Şifai şerif insanliğin üzerinde şifa olur iş ALLAH.
25/07/2013, 16:23
öğrenmenin yaşı yoktur
yasemin
her zaman geçer ,doğarız,yaşarız ölürüz,blmeyip ölmektense bilerek ölmeyi tercih ederim,öğrenmeninde yaşı yoktur diye düşünüyorum,inşallah bu kitabı almayı nasip eder ALLAH.bildiklerimizin yanında bilmediklerimizide öğrenmek gerekiyor.
07/06/2013, 21:20

dunyabizim.com on Facebook