, 24 Mayıs 2018
Şifa-i Şerif okumasının hissiyatı çok farklı

Şifa-i Şerif

83569

Şifa-i Şerif okumasının hissiyatı çok farklı

Şifa- Şerif kitabı Efendimiz (sav) için yazılan en kıymetli eserlerden..

İlgili Yazılar
O nun sas güzelliğini müşahede etmek için
O’nun (sas) güzelliğini müşahede etmek için…

''Bu eseri okuyan kimse Resûl-i Kibriya’yı gözüyle görüyormuş gibi hisseder, her bölümünde Aleyhissalatü vesselam’ın güzelliğini müşahede eder.'' Suleyha Şişman, Yaşar Kandemir Hoca’nın ''Şemâil-i Şerif Şerhi’' üzerine yazdı.
26/03/2016 14:02
Çeşitli Yayınevlerinden Yeni Çıkan Kitaplar Kasım 2017
Çeşitli Yayınevlerinden Yeni Çıkan Kitaplar / Kasım 2017

Her ay başında, sitemize hangi yayınevleri yeni çıkan kitaplarından neleri göndermişse onları toplu olarak siz okurlarımızla paylaşıyoruz. İşte Kasım-2017 döneminde Dünyabizim'e gönderilen yeni kitaplar...
01/12/2017 08:08
Şahit Olanlar Ulucanlar'daki İdamları Bir Ömür Unutamadı
Şahit Olanlar, Ulucanlar'daki İdamları Bir Ömür Unutamadı

“İdamlar ve Olayların Gölgesinde Ulucanlar', meslek hayatının 10 yılını Ankara Ulucanlar Cezaevi’nde müdür olarak geçiren Vehbi Camgöz’ün hatıralarından oluşan, kolayca okunan bir kitap. Mehmet Ali Başaran yazdı.
27/09/2017 08:08
Çeşitli Yayınevlerinden Yeni Çıkan Kitaplar Haziran 2017
Çeşitli Yayınevlerinden Yeni Çıkan Kitaplar / Haziran 2017

Her ay başında, sitemize hangi yayınevleri neler göndermişse onları toplu olarak siz okurlarımızla paylaşıyoruz. İşte Haziran-2017 döneminde Dünyabizim'e gelenler...
01/07/2017 08:08
Çeşitli Yayınevlerinden Yeni Çıkan Kitaplar Ocak 2017
Çeşitli Yayınevlerinden Yeni Çıkan Kitaplar / Ocak 2017

Her ay başında, sitemize hangi yayınevleri neler göndermişse onları toplu olarak siz okurlarımızla paylaşıyoruz. İşte Ocak-2017 döneminde Dünyabizim'e gelenler...
01/02/2017 10:10
Şuurumuza Dokunmaya Devam Ediyor Şiirleriyle
Şuurumuza Dokunmaya Devam Ediyor Şiirleriyle

Abdülbaki Kömür'ün, 'Bir Yolcudan Arda Kalan' ismini verdiği kitabında bize bir mazi yolculuğu yaptırışına tanıklık ediyoruz. Ân oluyor hüzünleniyor ân oluyor coşuyoruz. Yavuz Ertürk yazdı.
11/11/2016 08:08

 

 

Efendimiz (sav)'in hayatını Kur'an-ı Kerim'den ayetlerle anlatan Kadı Iyaz Hazretlerinin Şifa-i Şerif adlı eseri, doyumsuz ve okunduktan, dersi işlendikten sonra tekrar başa döndürücü... Her okunduğunda farklı anlamlar çıkabiliyor.

Şifa- Şerif kitabı Efendimiz (sav) için yazılan en kıymetli eserlerden… Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri de Şifa-i Şerif için, “mucize-i ahlâk-ı hamîdeyi pek güzel beyan eden bir eser” demiş. Yine risalesinde Şifa-i Şerif için, “Şu mucize-i ekberi Allâme-i Mağrib Kadı Iyaz’ın Şifa-i Şerif’ine havale ediyoruz. Elhak, o zat, o mucize-i ahlâk-ı hamîdeyi pek güzel beyan edip ispat etmiştir.” diyerek eserin önemine değinmiş.

Meşhur Fransız müsteşrik  Louis Massignon da eserin önemini ve güzelliğini vurguladıktan sonra, Avrupa’nın Hz. Peygamber (sav)’i anlayabilmesi için Şifa-i Şerif’in Avrupa dillerinden birine çevrilmesinin yeterli olacağını belirtmiş.Şifa-i Şerif

Eser genel itibariyle iki ana bölümden oluşmakta. İlk bölümünde Peygamber Efendimiz'in (sav) sıfatları ve sıfatlarının tanımları; ikinci bölümünde ise bu sıfatlarla ilgili ayet-i kerimelerin dirayet tefsiri yer almakta.

Şifa-i Şerif okumalarında hissiyat çok farklı

Kadı Iyaz Hazretleri bu kitabı yazdıktan sonra rüyasında Efendimiz (sav)’i görür. Efendimiz ona, “Beni böyle güzel anlatan, beni böyle güzel öven hiç bir kitap yazılmadı. Bu kitabın hürmetine Allah'ın cenneti sana hak oldu” buyurmuş. Kadı Iyaz Hazretleri de bu kitabı okuyanlar için şöyle bir duada bulunmuş, “Bu kitabı okuyan ve istifade eden herkese cennet hak olsun.”

Kitapta bir yandan Efendimiz (sav)’in hayatını ayet-i kerimelerle okurken bir yandan da çok kıymetli dualara amin demiş oluyorsunuz. Şifa-i Şerif okumalarında dediğimiz gibi hissiyat çok farklı… Peygamberimiz (sav)'e olan muhabbeti arttıran bir kitap. Osmanlı’da da çok kıymet verilerek okutulmuş.

Çanakkale Savaşı esnasında da yine Şifa-i Şerif okuyucuları varmış. Hatta Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasında bir pay da Şifa-i Şerif okutulmasına biçilmiş. Yine ölümcül hastaların bu eseri okuyarak ve okutarak şifa buldukları söylenir.

Yaşar KandemirYaşar Kandemir Hocanın şerhi

Yaşar Kandemir Hocanın şerhi ile yakın bir zaman önce Tahlil Yayınları arasında basıldı Şifa-i Şerif yeniden… Bu basım sürecinde Nureddin Yıldız Hocanın girişimleri için de Allah razı olsun. Ayrıca yayınevinin her müftülüğe bir tane hediye etmesi de Şifa-i Şerif’in tekrar müftüler ve imam-hatipler ile okutulması için çok güzel bir vesile…

Allah hepimizi Şifa-i Şerif’in şifasına erenlerden eylesin.

 

Eslem Nilay Bozdemir yazdı





Yorum
ŞİFAI ŞERİF ÜZERİNE
NİZAMEDDİN ERSÖZ
ALLAH KADI IYAD'A RAHMET EYLESİN. BEN KİTAPLARA RAĞBETİ ÇOK OLAN BİRİSİYİM. ARAŞTIRMAYI DA ÇOK SEVERİM. DOĞRUSU ŞİFAI ŞERİ!İ İSİM OLARAK DUYMUŞTUM. AMA HİÇ OKUMADIM. DÜN BİR KİTAPÇIDA DİKKATIMI ÇEKTİ.. OKUDUKÇA İLGİM ARTTI.... KENDİ KENDİME BU KİTABI ALIP HEPSİNİ OKUMAK... VE DE DERSLER VEREREK İSİTİFADE ETMEK...
22/09/2015, 11:40
Allah sizlerden raziolsun.
sabit karaosman
Şifai şerif insanliğin üzerinde şifa olur iş ALLAH.
25/07/2013, 16:23
öğrenmenin yaşı yoktur
yasemin
her zaman geçer ,doğarız,yaşarız ölürüz,blmeyip ölmektense bilerek ölmeyi tercih ederim,öğrenmeninde yaşı yoktur diye düşünüyorum,inşallah bu kitabı almayı nasip eder ALLAH.bildiklerimizin yanında bilmediklerimizide öğrenmek gerekiyor.
07/06/2013, 21:20