, 29 Mayıs 2016
Şifa-i Şerif okumasının hissiyatı çok farklı

Şifa-i Şerif

59253

Şifa-i Şerif okumasının hissiyatı çok farklı

Şifa- Şerif kitabı Efendimiz (sav) için yazılan en kıymetli eserlerden..

İlgili Yazılar
Kadınlar anneliğe hasret kalmamalıdır
Kadınlar anneliğe hasret kalmamalıdır

Nureddin Yıldız hocanın, hem güncel hem köklü aile meselelerini masaya yatıran kitabı 'Mücahide Kadın', Kur’anî bir perspektifle hayatın her sahasında mücahede hâlindeki mücahide kadının profilini çiziyor. Mehmet Faik yazdı..
10/03/2014 12:12
Sahabe uzmanlığı değil ihl sı esas almıştı
Sahabe uzmanlığı değil, ihlâsı esas almıştı

Nureddin Yıldız Hoca, Hani Din Hepimizindi? adlı kitabında insanların, kelime-i tevhit ile müntesip oldukları dinin sahiplenilmesi ve din adına yapılacak işlerin kimler tarafından yerine getirileceği konusunu irdeliyor..
19/05/2013 12:12
Evde mutlu olmanın ip uçlarını buldum
Evde mutlu olmanın ip uçlarını buldum!

Bir Müslümanın mutluluğu ve iç huzuru evinden başlar. Nureddin Yıldız Hoca’nın ‘Kıblegâh Evler’ isimli kitabı artık yara olan bu duruma parmak basıyor.
26/02/2012 15:03
Onların işi vakitlerinden çoktu peki bizim
Onların işi vakitlerinden çoktu, peki bizim?

Nureddin Yıldız Hoca’nın ‘İşi Vaktinden Çok Olanlar’ kitabını okudum ve kararlar aldım.
10/05/2012 10:10
Hangi sorulara cevap verdi
Hangi sorulara cevap verdi?

Nureddin Yıldız'ın kıymetli bir çalışması 'Anahtar Cevaplar' okurlarıyla sohbet ediyor.
12/09/2010 13:01
Yaşar Kandemir'in hadis okutmak için yazdığı roman
Yaşar Kandemir'in hadis okutmak için yazdığı roman

Hadis profesörü M. Yaşar Kandemir hocanın 'Gönül Doktoru' romanı, bir oturuşta bitirilebilecek kadar sürükleyici, okurken de sıkılınmayacak kadar çekici bir kitap. Sultan Er yazdı.
12/01/2016 15:03

 

 

Efendimiz (sav)'in hayatını Kur'an-ı Kerim'den ayetlerle anlatan Kadı Iyaz Hazretlerinin Şifa-i Şerif adlı eseri, doyumsuz ve okunduktan, dersi işlendikten sonra tekrar başa döndürücü... Her okunduğunda farklı anlamlar çıkabiliyor.

Şifa- Şerif kitabı Efendimiz (sav) için yazılan en kıymetli eserlerden… Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri de Şifa-i Şerif için, “mucize-i ahlâk-ı hamîdeyi pek güzel beyan eden bir eser” demiş. Yine risalesinde Şifa-i Şerif için, “Şu mucize-i ekberi Allâme-i Mağrib Kadı Iyaz’ın Şifa-i Şerif’ine havale ediyoruz. Elhak, o zat, o mucize-i ahlâk-ı hamîdeyi pek güzel beyan edip ispat etmiştir.” diyerek eserin önemine değinmiş.

Meşhur Fransız müsteşrik  Louis Massignon da eserin önemini ve güzelliğini vurguladıktan sonra, Avrupa’nın Hz. Peygamber (sav)’i anlayabilmesi için Şifa-i Şerif’in Avrupa dillerinden birine çevrilmesinin yeterli olacağını belirtmiş.Şifa-i Şerif

Eser genel itibariyle iki ana bölümden oluşmakta. İlk bölümünde Peygamber Efendimiz'in (sav) sıfatları ve sıfatlarının tanımları; ikinci bölümünde ise bu sıfatlarla ilgili ayet-i kerimelerin dirayet tefsiri yer almakta.

Şifa-i Şerif okumalarında hissiyat çok farklı

Kadı Iyaz Hazretleri bu kitabı yazdıktan sonra rüyasında Efendimiz (sav)’i görür. Efendimiz ona, “Beni böyle güzel anlatan, beni böyle güzel öven hiç bir kitap yazılmadı. Bu kitabın hürmetine Allah'ın cenneti sana hak oldu” buyurmuş. Kadı Iyaz Hazretleri de bu kitabı okuyanlar için şöyle bir duada bulunmuş, “Bu kitabı okuyan ve istifade eden herkese cennet hak olsun.”

Kitapta bir yandan Efendimiz (sav)’in hayatını ayet-i kerimelerle okurken bir yandan da çok kıymetli dualara amin demiş oluyorsunuz. Şifa-i Şerif okumalarında dediğimiz gibi hissiyat çok farklı… Peygamberimiz (sav)'e olan muhabbeti arttıran bir kitap. Osmanlı’da da çok kıymet verilerek okutulmuş.

Çanakkale Savaşı esnasında da yine Şifa-i Şerif okuyucuları varmış. Hatta Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasında bir pay da Şifa-i Şerif okutulmasına biçilmiş. Yine ölümcül hastaların bu eseri okuyarak ve okutarak şifa buldukları söylenir.

Yaşar KandemirYaşar Kandemir Hocanın şerhi

Yaşar Kandemir Hocanın şerhi ile yakın bir zaman önce Tahlil Yayınları arasında basıldı Şifa-i Şerif yeniden… Bu basım sürecinde Nureddin Yıldız Hocanın girişimleri için de Allah razı olsun. Ayrıca yayınevinin her müftülüğe bir tane hediye etmesi de Şifa-i Şerif’in tekrar müftüler ve imam-hatipler ile okutulması için çok güzel bir vesile…

Allah hepimizi Şifa-i Şerif’in şifasına erenlerden eylesin.

 

Eslem Nilay Bozdemir yazdı

Yorum
ŞİFAI ŞERİF ÜZERİNE
NİZAMEDDİN ERSÖZ
ALLAH KADI IYAD'A RAHMET EYLESİN. BEN KİTAPLARA RAĞBETİ ÇOK OLAN BİRİSİYİM. ARAŞTIRMAYI DA ÇOK SEVERİM. DOĞRUSU ŞİFAI ŞERİ!İ İSİM OLARAK DUYMUŞTUM. AMA HİÇ OKUMADIM. DÜN BİR KİTAPÇIDA DİKKATIMI ÇEKTİ.. OKUDUKÇA İLGİM ARTTI.... KENDİ KENDİME BU KİTABI ALIP HEPSİNİ OKUMAK... VE DE DERSLER VEREREK İSİTİFADE ETMEK...
22/09/2015, 11:40
Allah sizlerden raziolsun.
sabit karaosman
Şifai şerif insanliğin üzerinde şifa olur iş ALLAH.
25/07/2013, 16:23
öğrenmenin yaşı yoktur
yasemin
her zaman geçer ,doğarız,yaşarız ölürüz,blmeyip ölmektense bilerek ölmeyi tercih ederim,öğrenmeninde yaşı yoktur diye düşünüyorum,inşallah bu kitabı almayı nasip eder ALLAH.bildiklerimizin yanında bilmediklerimizide öğrenmek gerekiyor.
07/06/2013, 21:20