, 21 Temmuz 2018
Sahabe öncülüğünde bir kutlu yürüyüş için

Siyer Araştırmaları Merkezi "82 İl 82 Sahabi" projesi

10914

Sahabe öncülüğünde bir kutlu yürüyüş için

Öyle kıymetli bir çalışma ki bu. Siyer Araştırmaları Merkezi’nin ’82 İl 82 Sahabi’ projesi videoları internetten de izlenebiliyor..

İlgili Yazılar
Onbinlerce sahabiyi ağırlıyor Cennet'ül Bak
Onbinlerce sahabiyi ağırlıyor Cennet'ül Bakî

Medine-i Münevvere'de bizzat Hz. Peygamber'in (s.a.s) tesis ettiği bir kabristan Cennet'ül Baki. Kabristan'da medfun bulunanlar sebebiyle bu mübarek yere kabristan derken, bir kez daha düşünmek gereği hissediyorum. Ahmed Sadreddin yazdı.
21/01/2014 08:08
Son vefat eden sahabi kim
Son vefat eden sahabi kim?

Sahabiler hayatımızın neresinde? Geçen gün bu dünyadan son ayrılan sahabinin bilgisine ulaştım güzel bir kitaptan...
09/04/2012 12:12
İstanbul'da kaç sahabe kabri var
İstanbul'da kaç sahabe kabri var?

Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde kırk elli bin sahabe ve fetih şehidinden bahseder. Acaba gerçek ne?!
03/07/2011 15:03
quot Hangi sahabe sizin yıldızınız quot diye sordum
"Hangi sahabe sizin yıldızınız?" diye sordum

Bir sahabe daha özeldir, biri sana daha yakındır. Hangisidir sizin yıldızınız?" diye sordum büyüklerime, yazarlara, çizerlere...
16/07/2012 11:11
Büyüklerin ayak izlerine davet
Büyüklerin ayak izlerine davet...

Siyer araştırmaları için bir merkez açıldı. SAMED'de etkinlikler hızlı başladı.
13/12/2010 15:03
Abdullah Bin Abbas ın izini sürdük İzmit te
Abdullah Bin Abbas’ın izini sürdük İzmit’te

’82 İl 82 Sahabi’ projesinin 14. programı İzmit’te yapıldı. Muhammed Emin Yıldırım İbn Abbas’ı anlattı programda..
18/05/2012 08:08

 

İslam dininin nasıl yaşanacağını, ne yapılır, nasıl yaşanılırsa ideal Müslüman olunacağını, hem dünya hem ahiret mutluluğuna nelerin ulaştıracağını doğrudan Peygamber Efendimiz (SAV)’den öğrenmek muhakkak ki sadece sahabelere nasip olmuştur.

Hz. Peygamber (SAV)’in dizinin dibinde oturmak, O’nun öğrencisi olmak, Onun sohbetine iştirak edebilmek, hadis-i şeriflerde hatta Kur’an-ı Kerim’de övülerek ebedileşmek dünyadaki hangi güzellikle eş değerdir?

Sahabeler bizim için ne ifade ediyor?

Peki, sahabeler bizim için sadece Hz. Peygamber (SAV) zamanında yaşamış, Müslüman olarak onu görmüş, onun sohbetinde bulunmuş kimseler mi yoksa sadece Hz. Peygamber’den bizlere bilmediklerimizi aktaran bilgi kaynakları mı? “Hayır, tüm bunların yanına ek olarak bizim için birer örnek” dediğinizi duyar gibiyim.

Siyer Araştırmaları Merkezi
(+)

Hangi sahabenin hayatı hayatımızın dönüm noktası olabildi?

“Örnek insanlara” saygılı davranır; gönül üstünde tutmaya özen gösteririz. Bir yerlerden onlar için kötü bir söz geliverse, veririz dersini alimallah. Elhamdülillah bu noktada çok duyarlıyız. Ama işin bir de şu noktası var: Kaç sahabe tanıyoruz? Hangi sahabenin hayatı bizi derinden etkileyip hayatımızın -tabir yerindeyse- dönüm noktası olabildi?

Sahabeleri kâmil manada tanımayı geçtim, isimlerini sıralayabildiğimiz sahabe sayısı iki elimizin parmaklarını geçebiliyor mu? Dört büyük halife, Musab b. Umeyr, Zeyd b. SabitEbu Hureyre; bir de hanım sahabilerden Hz. Aişe ve Hz. Hatice (Allah onlardan razı olsun) ilk etapta akla gelen isimlerden. Üzerinde kafa yorunca, çıkar belki üç beş mübarek isim daha. Ebu Mihcen es-Sekafi adlı sahabenin varlığından haberdar mıyız? Fedale b. Ubeyd isimli sahabeyi duymuş muyduk daha önce? Pek çok sahabenin isimlerini belki duyuyoruz bir yerlerden ama “Hz. Peygamber (SAV)’in halkasındaki yeri nedir?” diye zihnimizi kurcaladığı oluyor mu bu mübarek isimlerin?

SAMED (Siyer Araştırmaları Merkezi): “82 il 82 sahabi” projesi

Bu konuda çok güzel bir çalışma olduğunu öğrendim, geçtiğimiz gün internet araştırmalarım sırasında. Siyer Araştırmaları Merkezi, “82 il 82 sahabi” adı altında çok güzel bir projeye adım atmış. Sahabe-şehir ilişkisi kurularak her ile bir sahabe verilmiş ve program tarihleri belirlenmiş. Tarihi geldiğinde, o gün o şehir, ilişkilendirildiği sahabeyi tanıma fırsatını elde etmiş oluyor.

82 ili gezerek 82 sahabi tanımak tabii ki çok zor, imkânlar nezdinde değerlendirilecek olursa; hatta imkânsız demek daha yerinde olabilir. Ama bunun için de bir güzellik sunmuş site çalışanları: program videolarını internetten izlemek mümkün olabiliyor.

Aşağıdaki link, ulaşmak isteyene yardımcı olabilir kanaatindeyim:

http://siyerarastirmalari.org/

 

Zeynep Doğan haber verdi

Yorum
bizde oradaydık
captured
Proğramı yapanlardan ve katılanlardan Allah razı olsun... Ne güzel bir ortam sahabelerin konuşulduğu ortam böyle tatlı ise; kimbilir gerçekte yaşadıkları devir ne kadar tatlıydı...Tşk zeynep DOĞAN....
23/01/2013, 11:17